Fejk konto, troll i hejter – ciemna strona internetu

Prima aprilis – dziś naszą czujność będą sprawdzać duże korporacje, koledzy z podstawówki i influencerzy. W prankowaniu innych nie ma nic złego, jeśli stoją za nim dobre intencje, niestety zdarza się to coraz rzadziej.

Szerzenie nieprawdziwych informacji to realny problem w sieci. Fake newsy można tworzyć nt. konkretnej sytuacji, polityków, wymyślonych zdarzeń, osób publicznych czy prywatnych. Pobudki do takich zachowań są różne, intencje, które za nimi stoją – złe. Autorzy szkodliwych treści kryją się zazwyczaj za fejk kontami.

Fejk konto, czyli…

Fejk konto, to taki profil, pod którym nie podpisuje się żadna osoba fizyczna. Trudno wyśledzić prawdziwego autora takiego konta, a co za tym idzie, autora treści, które z niego płyną. Oczywiście fejk konta różnią się od siebie, niektóre są bardziej, a inne mniej angażujące i przemyślane. 

Czasem bardzo trudno odróżnić fejk konto od autentycznego, część z nich jest niesłychanie przekonująca, budowana przez lata. Na zaplanowanym, acz fałszywym profilu, znajdziecie wiele “zwykłych” treści, codziennych zdjęć np. posiłków, książek, kadrów z podróży, z uprawiania sportu etc. Zgromadzi się też wokół niego kilkunastu, kilkudziesięciu obserwatorów i część z nich, a może nawet większość, będzie realnymi osobami. 

Po drugiej stronie spektrum fejków są takie konta, które powstały ad hoc. Te można dużo łatwiej rozpoznać, zgłosić do supportu i zbanować (to jedyna słuszna opcja w tym wypadku!). Zazwyczaj mają krótką historię swojej żywotności – powstały kilka dni, tygodni czy miesięcy temu, nie mają żadnych treści lub mają je słabej jakości, podejrzane. Brakuje im zaplecza obserwatorów/znajomych, którzy uwierzytelniliby te profile. 

Po co zakładać fejk konto?

Nasuwa się pytanie, po co to robić? Dlaczego marnować swój czas i energię na tworzenie czegoś, co w gruncie rzeczy spełnia tę samą funkcję, co moje prywatne konto? Priorytetem w tym wypadku jest anonimowość. (Pozorny) brak odpowiedzialności za treści z fałszywego profilu. Pozorny, ponieważ fejk konta zakładane amatorsko, można zdemaskować, gdyby weszły w konflikt z prawem, organy śledcze są w stanie zidentyfikować osoby, które za nimi stoją. 

Fałszywe konta czasem wykorzystywane są w “niegroźnych” sytuacjach, np. do sprawdzenia co robi w życiu nasz_ ex-partner_. Czy pochwalamy takie rozwiązania? Absolutnie nie. Czy komuś zagrażają? Nie, jeśli jedyne co chcemy zrobić, to zobaczyć aktualne zdjęcie, a naszą motywacją jest czysta ciekawość. Problem pojawia się, gdy fejk konta wykorzystywane są przez trolli i hejterów.

Troll

Zjawisko trollowania w internecie znane jest od dawna. Polega na szerzeniu dezinformacji, wywoływaniu burzy i emocjonalnych reakcji. Typowy troll trudni się podjudzaniem ludzi, zamieszczaniem kontrowersyjnych i niepopularnych opinii, których efektem są intensywne dyskusje użytkowników social mediów. Zapytacie w jakim celu? Czasem dla rozrywki, troll karmi się zagorzałymi debatami. Ostatnio, niestety coraz częściej, w celu dezinformacji – trolle stały się narzędziem propagandowym, o czym pisaliśmy tutaj. 

Hejter

Hejterzy zaś korzystają z fejk kont zazwyczaj po to, by komuś uprzykrzyć życie, bezkarnie zostawić niemiły komentarz czy szerzyć nieprawdziwe informacje na temat konkurencji. Różnica między trollem, a hejterem jest subtelna, lecz znacząca. Za hejterem stoi właśnie nienawiść, niechęć wynikająca z osobistych przekonań i poglądów, ma znamiona prześladowcy. Troll zaś tworzy zazwyczaj sztuczny problem lub przeinacza już istniejący i wywołuje wokół niego dyskusję. 

Jak sobie z nimi radzić?

Pamiętaj o tym, by moderować dyskusję na swoich profilach (sprawdź, jak robić to prawidłowo). Nie daj się wciągnąć w utarczki słowne, jałowa wymiana poglądów do niczego nie prowadzi. Sprawdzaj profile swoich oponentów – jeśli wydaje Ci się, że są fejkowe, śmiało zgłaszaj je do supportu i bez żalu banuj. Wiemy, że czasem to mozolna praca. Im więcej zwolenników będzie miała Twoja firma, im stanie się popularniejsza, tym częściej będziesz trafiać na nieuzasadnione, negatywne głosy. Jeśli chcesz szybko i sprytnie na nie reagować, odezwij się do nas. Pomożemy Ci zadbać o wizerunek Twojej firmy.