newsletter

Jak napisać newsletter, żeby nie zdenerwować odbiorców?

Newsletter to skuteczna forma e-mail marketingu, pod warunkiem, że… zostanie dobrze napisany. 

Czym jest newsletter?

Newsletter to nic innego jak cyklicznie wysyłana wiadomość do adresów z listy mailingowej. Dzięki temu można budować i pogłębiać relacje z klientem, budować świadomość marki, edukować i informować (o nowych produktach, promocjach, przecenach i zmianach). Może przybierać różne formy, w zależności od DNA firmy i kreatywności jego twórców. Istnieje jeden, główny podział newsletterów: lepsze i gorsze.

Gorszy newsletter 

Otóż nie sztuką jest spamować na skrzynkach adresatom z listy mailingowej. Istnieją marki, które wysyłają kilkanaście wiadomości w miesiącu, te zaś są jedynie słabą prezentacją kolejnych produktów. Nie niosą za sobą żadnej głębszej treści, nie mają na celu edukowania, po prostu podrzucają linki do kolejnych itemów. Takie newslettery są gorsze – nie budują bowiem żadnej relacji z klientem, i choć z pewnością czynią markę bardziej rozpoznawalną, nie wpływają pozytywnie na jej wizerunek. 

Tego typu newsletter wysyłają najczęściej bardzo duże, międzynarodowe korporacje czy sieci handlowe, mające w swojej ofercie setki dostępnych produktów, np. niezwykle popularne Shein czy Aliexpress i… tylko w ich przypadku się to sprawdzi. Odbiorcy z listy mailingowej tych sklepów po prostu są przygotowani na taki właśnie content. Bo o czymże miałby edukować Shein? 

Lepszy newsletter

Jeśli Twoja firma nie jest jeszcze gigantem pokroju azjatyckich, nieprzyzwoicie tanich i skrajnie nieekologicznych sklepów, postaw na wysyłanie swoim odbiorcom bardziej wysublimowanych treści. Newsletter może być naprawdę skutecznym narzędziem sprzedażowym i wizerunkowym jednocześnie. Jak zawsze jednak – liczy się pomysł.

Jak napisać newsletter, aby nie zdenerwować odbiorcy? 

Zanim przystąpisz do działań w sferze e-mail marketingu, dobrze je zaplanuj- strategia to fundament. Zastanów się, w jaki sposób chcesz i co chcesz komunikować swoim odbiorcom. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

Język i przedmiot

Jakim językiem będzie napisany Twój newsletter – skrócisz dystans między nadawcą, a adresatem, czy planujesz oficjalny ton? Jakie treści planujesz w nim zamieszczać – lifestylowe, z życia firmy, edukacyjne, stricte produktowe, informacyjne, a może miks? Ustalając te kryteria, weź pod uwagę grupę docelową i efekt, jaki chcesz osiągnąć (np. sprzedajesz, budujesz wizerunek, zwiększasz świadomość marki?).

Regularność

Aby newsletter działał, musi być rozsyłany regularnie – na tym właśnie polega. Możesz myśleć o nim, jak o czasopiśmie – subskrypcja to prenumerata. Postawisz na tygodnik, dwutygodnik, miesięcznik? Raczej odradzamy codzienną wysyłkę. 

Długość 

Jak długi ma być Twój newsletter? Pamiętaj, że przerost formy nad treścią jest passe. Odbiorcy wolą raczej skondensowane, treściwe komunikaty, zamiast ozdobnych tekstów, które tak naprawdę nie niosą za sobą większego znaczenia/informacji.

Układ graficzny

Nawet najlepiej napisany tekst czyta się źle i nieprzyjemnie, jeśli ma zły układ. Zadbaj o warstwę graficzną tego maila. Pamiętaj, by nawiązywać do key visual  swojej marki, dzięki temu utrwalasz skojarzenia. Nie bój się zamieszczać w newsletterze krótkich form audiowizualnych  i animacji – przyciągają wzrok i sprawiają, że tekst czyta się łatwiej. 

Tytuł

Nadaj swojemu listowi tytuł! Jak to w mailach – musisz wpisać coś w temacie, suche “Newsletter sierpień 2022” brzmi… bardzo słabo. Uwolnij wodze wyobraźni! W kwestii nazewnictwa, może pomóc Ci ten artykuł – Jak nazwać firmę? 

To jak, klawiatury w dłoń i ruszacie z newsletterem? 😉