Jak nazwać firmę?

Masz pomysł na swój biznes, zaczynasz realizować marzenia, ostatnia prosta, jeszcze kilka szczegółów i ten jeden, najważniejszy… jak nazwać firmę?

Firma, a marka

Zdawał_ś sobie sprawę, że nazwa firmy i marki nie musi być tożsama? Firma w swoim portfolio może mieć kilka różnych marek. Człowiek renesansu, który założył firmę i nazwał ją własnym nazwiskiem np. “Jan Kowalski KOWAL” może mieć kilka innych podmiotów. Jednocześnie restaurację japońską “Izakaya”, tartak “Drwal” i salon kosmetyczny “Beauty guru”. Jeśli jednak decydujesz się tylko na jeden obszar działalności i chcesz by nazwa Twojej firmy, była jednocześnie nazwą projektów, które w jej ramach rozwijasz, przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Prosta, ale bez “x” i “pol”

Na pewno znasz te wszystkie nazwy firm kończących się na “x” i “pol”. Jednoznacznie kojarzą nam się z latami 90. i branżą budowlaną. Postaw na coś prostego, łatwo zapadającego w pamięć. Imiona członków Twojej rodziny to nie jest najlepszy pomysł, puść wodze fantazji i poszukaj inspiracji w nieco dalszym otoczeniu.

Dostępna

Jeśli wiesz już, jak nazwać firmę, sprawdź koniecznie, czy jest ona dostępna. Często wpadamy na pomysł, który ktoś już kiedyś wykorzystał. Unikaj plagiatu i zrób dokładny research. Sprawdź dostępność domeny i przeszukaj social media. To bardzo ważne, zwłaszcza, że firma stanie się integralną częścią Twojej codzienności, nie będziesz chciał_, by notorycznie mylono Twój biznes z cudzym!

Kreatywna

Zastanów się, jaki tworzysz produkt i do jakiej grupy jest on skierowany. Pomyśl jaka nazwa firmy mogłaby im się spodobać. Bądź kreatywn_, nie ograniczaj się, nawet jeśli chodzi o język. Nie musisz korzystać z polskiego. W językach np. romańskich istnieje mnóstwo pięknie brzmiących leksemów, być może któryś z nich Ci się spodoba (polecamy czerpać inspirację z muzyki, teksty piosenek uwrażliwiają na brzmienie słów). 

Postaraj się, by nazwa firmy nie była zbyt długa, proponujemy zawęzić pulę możliwości do maksymalnie dwuczłonowych. Im krótsza, tym łatwiej ją zapamiętać i wymówić. Nie musi to być ściśle związane z branżą i przedmiotami tej marki. Kolejny raz zachęcamy Cię do puszczenia wodzy fantazji! Być może masz jakąś pasję, skrywany talent, magiczne wspomnienie lub inside joke z przyjaciółmi? Śmiało, wykorzystaj to w budowaniu nazwy firmy! 

Masz już jakiś pomysł? Zrób mały research wśród znajomych. Zapytaj, czy taka nazwa jest chwytliwa i co o niej sądzą. Poproś ich o szczery feedback i otwórz się na zmiany. Merytoryczna krytyka to nieoceniona pomoc.

Logotyp

Zastanawiając się, jak nazwać firmę, pomyśl też o tym, jak ubrać ją graficznie. O identyfikacji wizualnej pisaliśmy już nieco tutaj. Logotyp to niezwykle istotna kwestia – będzie znakiem charakterystycznym Twojego biznesu. To dzięki niemu wyróżnisz się na tle konkurencji i to nim sygnować będziesz wszystkie swoje produkty czy usługi. Jeśli nazwa firmy będzie zbyt długa, nieciekawa lub bardzo podobna do innego, już funkcjonującego podmiotu gospodarczego, trudno będzie stworzyć logo, które zachwyci odbiorców.

Nazwa firmy jest niezwykle istotna w kwestii komunikacji. Tworząc swoją markę, postaraj się, by jej nazwa podobała się szerokiej publiczności, a przede wszystkim, by była charakterystyczna, oryginalna. W sieci znajdziesz narzędzia pomocnicze w postaci generatorów nazw. Gdybyś potrzebował_ , zostawiamy Ci namiary na jeden z nich: business name generator.