Skąd wziąć grafiki do social media?

W prowadzeniu social mediów ważna jest strategia, a jej nieodłączny element to identyfikacja wizualna.

Każda renomowana marka ma własną identyfikację wizualną i, idący za tym, key visual. Terminy te są pokrewne, choć nie tożsame. Obejmują np.: 

  • logotyp (zastrzeżony prawnie)
  • font (krój pisma używany przez daną firmę)
  • kolorystykę (charakterystyczna dla marki)
  • zdjęcia i kadry w tej samej stylistyce
  • powtarzalne elementy graficzne

Ważne, by na portalach społecznościowych konsekwentnie wykorzystywać elementy wizualne przypisane, kojarzone z daną marką. Dzięki temu, firma zyskuje spójny wizerunek, a jej feedy są estetyczne.

Współpraca z grafikiem

Media społecznościowe sprzedają nie tylko słowem, ale też, a może przede wszystkim – obrazem, dlatego dopracowane bannery są bardzo ważne. Wykorzystywanie w nich szczegółów właściwych marce, tworzy jej wizerunek i umacnia go w sieci. Dzięki charakterystycznej kolorystyce, czcionce, czy specyficznym, powielającym się fragmentom, zwiększa się jej świadomość na różnych kanałach. Rozpoznawalność firmy wpływa zaś na większe zaufanie i pozytywny odbiór.

Najłatwiejszym sposobem na atrakcyjne, estetyczne i spójne obrazy, jest nawiązanie współpracy z grafikiem. Agencje social mediowe często tworzą wewnętrzne biura projektowe. Zdarza się, że współpracują z zewnętrznymi firmami, które na ich zlecenie, wykonują konkretne projekty. Dzięki temu klienci agencji otrzymują gotowe treści na swoje profile. 

W zależności od ustaleń, graficy tworzą autorskie publikacje  lub bazują na materiałach klienta. Podczas pracy korzystają ze specjalistycznych, licencjonowanych programów. Oprócz umiejętności twardych, czyli np. obsługi tychże narzędzi, wykorzystują swoją kreatywność i talent artystyczny. W porozumieniu z działem social media, kreują estetyczne grafiki, spełniające założone cele (np. zwiększenie rozpoznawalności marki). 

Dzięki współpracy z grafikiem agencyjnym, na profilach Twojej firmy pojawią się nie tylko obrazy. Mogą to być też filmiki i animacje, które wyróżnią markę na tle konkurencji i będą idealnie dopasowane do platformy, na której zostaną opublikowane.

A co jeśli sam_a prowadzisz social media swojej firmy?

Skąd wziąć grafiki do social mediów? W internecie znajdziesz różne aplikacje i programy, które pomogą Ci w kreowaniu wizerunku marki. Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych w obsłudze jest Canva.

To intuicyjny edytor, w którym stworzysz proste szablony i grafiki. Ma pokaźny bank obrazów – ich ilość możesz zwiększyć dzięki płatnej subskrypcji. W Canvie możesz też dodać własne zdjęcia, za pomocą których np. zaprezentujesz swój produkt na Instagramie albo Facebooku. Jeśli nie masz własnej bazy zdjęć, a ta w Canvie jest niewystarczająca, skorzystaj z darmowych banków, takich jak shutterstock lub pixabay.

Korzystając z darmowych narzędzi pamiętaj o prawach autorskich. Zanim skorzystasz z dostępnej w banku grafiki, przeczytaj jej status prawny i dokładnie zapoznaj się z wymogami licencyjnymi, są ustalane indywidualnie. 

Tworząc grafiki na social media pamiętaj, by tworzyły spójną całość. Staraj się wybierać zdjęcia w odpowiedniej kolorystyce. Stawiaj na takie kompozycje, które pasują do Twojej marki. Jeśli korzystasz z szablonu, warto dodać na nim logo, to pomoże w identyfikacji firmy. Pamiętaj, że darmowe bazy zdjęć są ogólnie dostępne, a co za tym idzie, te same treści mogą pojawić się też na innych profilach.