Tik Tok, Instagram i Facebook Reels – czy Twoja marka powinna z nich korzystać?

Aktywne prowadzenie firmowych kont np. na Facebooku, Instagramie czy LinkedInie, staje się nieodłączną częścią budowania wizerunku marki. Oprócz podstawowych funkcji i najbardziej znanych kanałów, warto też zastanowić się  nad wykorzystaniem nowych form komunikacji.

Tik Tok dla firm?

Tik Tok to jedna z aplikacji, która nieustannie zyskuje popularność. Początkowo pojawiały się na nim przede wszystkim krótkie, amatorskie klipy typu lip-sync, tworzone przez użytkowników. Obecnie na Tik Toku znajdują się miliardy filmów o różnej, bardzo szerokiej tematyce i formie. Interfejs aplikacji jest intuicyjny, dzięki temu tworzenie treści jest proste. Można też wykorzystywać gotowe klipy z galerii. W tej chwili maksymalny czas trwania filmu to 3 minuty. Aplikacja ma również opcję transmisji na żywo.

Tik Tok dla firm to szansa na zwiększenie zasięgów i dotarcie do nowego grona odbiorców. Publikując treści w tej aplikacji, Twoja marka może zyskać dużą popularność wśród młodych użytkowników – największą grupą korzystającą z Tik Toka są osoby w przedziale wiekowym 13-24 lata. Za pomocą tego kanału można np. kreatywnie zaprezentować swoje produkty. To też miejsce na lżejsze i prostsze treści o charakterze lifestylowym, świetnie sprawdzają się elementy komediowe. 


Jeśli uznałeś, że grupa odbiorców na TikToku, jest zbyt młoda, by kupić Twoje produkty, w jakimś stopniu masz rację – prawdopodobnie nie kupi ich w tej chwili, ale…. Treści kierowane do młodszych, zwrócą się w przyszłości. Osoby w wieku 13-24 lata to (mimo różnicy lat) grupa, której przyzwyczajenia i nawyki konsumenckie dopiero się kształtują. Wiele znanych marek, np. Louis Vuitton, Prada czy Mercedes, inwestuje w kampanie na TikToku, by trafiać do swoich przyszłych klientów. Dobrze wiesz, że dzieciaki szybko dorastają, a błogi czas studiów kończy się za wcześnie. Pamiętasz, jaki prezent zrobił_ś sobie, za pierwszą wypłatę? Zgadujemy: wybrał_ś coś z oferty marki, którą znał_ś już od dawna i w końcu stała się dla Ciebie dostępna.

Reels na Instagramie i Facebooku

Zdaje się, że fenomen TikToka zainspirował twórców Instagrama do utworzenia funkcji – ”Reels”, która od niedawna dostępna jest też w aplikacji Facebook. Rolki dostępne są dla wszystkich użytkowników i proste w obsłudze. Reels można nagrywać bezpośrednio z aplikacji Instagrama lub wrzucić gotowy klip z galerii. Minimalny czas ich trwania to 3 sekundy, maksymalny zaś – minuta. Wyświetlają się w zakładce „rolki” oraz „eksploruj”. 

A jakie możliwości stwarza Instagram i Facebook Reels dla firm? Dzięki tym narzędziom możesz nietuzinkowo przedstawić swój produkt, edytor rolek proponuje jednak mniej opcji i efektów, niż ten z Tik Toka. Ta forma komunikacji świetnie sprawdzi się też jako uzupełnienie konta o mniej zobowiązujący, lifestylowy content – w odróżnieniu od Stories nie zniknie po 24 godzinach. W tej chwili jeszcze niewiele firm korzysta z tej funkcji, dzięki temu Twoja rolka prawdopodobnie wyświetli się większej ilości użytkowników. Jeśli zdecydujesz się na publikację Reels, pamiętaj, by nie dublować treści, które już pojawiły się na Instagramie Twojej marki

Czym się różnią?

TikTok, Instagram i Facebook Reels dla firm mają znaczenie przede wszystkim w kontekście zwiększenia zasięgów, a co za tym idzie – świadomości marki. Dzięki nim firmy mogą zdobyć nowych obserwatorów oraz klientów. Podstawową różnicą między tymi narzędziami jest grupa odbiorców. Z TikToka korzysta głównie młodzież i młodzi dorośli. Wśród użytkowników Instagrama przedział wiekowy jest szerszy – najbardziej aktywna grupa to osoby w wieku 18-34 lata. Konto w aplikacji Tik Tok to całkowicie oddzielny, nowy kanał, stawia na treści audiowizualne. Instagram Reels funkcjonuje w ramach konta na Instagramie, obecnie jako dodatek, a nie podstawowa opcja. Oba kanały są darmowe, odpowiednio wykorzystane będą świetną reklamą Twojej marki, bez dodatkowego nakładu finansowego.