Czy kontrola rodzicielska na Instagramie jest potrzebna? Biorąc pod uwagę fakt, że już trzynastolatkowie mogą zakładać konta w aplikacji, to owszem, nadzór jest potrzebny. Wbrew oczekiwaniom jednak, Instagram nie przyznaje rodzicom dostępu do kont swoich pociech. I w sumie dobrze.
Kontrola rodzicielska – czy nastolatki jej potrzebują?
Nastolatki potrzebują przede wszystkim wsparcia. Warto jest też orientować się, co robi w internecie nasze dziecko, na jakich portalach ma profile i jakie treści tam wrzuca. Nie powinno się jednak przekraczać pewnych granic np. czytać prywatnych wiadomości. Żaden nadzór nie zastąpi szczerej rozmowy i budowania zaufania, a żadne social media nie będą rekompensować prawdziwej, bliskiej relacji na linii rodzic i dziecko. Zdaje się, że wie o tym także Instagram.
Legalne profile od 13 r.ż.
Konto na Instagramie może założyć już trzynastolatek. Aplikacja zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają w sieci na najmłodszych, więc nie pozostawia ich bez wsparcia. Kontrola rodzicielska w tym wypadku nie jest możliwa w klasycznej formie – Instagram nie udostępnia rodzicom dostępu do kont swoich pociech, jednak tworzy opcje, które pomogą nastolatkom bezpiecznie poruszać się po sieci. I edukuje dorosłych.
Jak wygląda “kontrola rodzicielska” na Instagramie?
Aplikacja udostępnia przewodnik dla rodziców, w którym przedstawia wiele sposobów, dzięki którym mogą wesprzeć swoje dzieci i zadbać o ich bezpieczeństwo w sieci. Obecnie w Polsce dostępne są podstawowe rozwiązania, warto o nich przypomnieć. W dalszej części artykułu znajdziecie kilka wskazówek od nas.
Kontrola oznaczeń, wzmianek i wiadomości (DM)
Ustawienia prywatności umożliwiają nam kontrolę nad tym, kto może wchodzić w interakcję z naszym profilem. Kontrolujemy oznaczenia, wzmianki i tagi (np. w komentarzach pod postami innych profili, na stories, lub w treści postów) oraz wiadomości prywatne (kto może nam je wysyłać).
Komentarze i interakcje Stories
Mamy też wpływ na to, kto komentuje nasze zdjęcia i reaguje na nasze relacje, warto uświadomić o tym swoje pociechy. Możemy zablokować możliwość komentowania naszych treści przez konta, które nas nie followują, ale też ograniczyć tych, którzy nas obserwują.
Blokowanie i zgłaszanie
Wszystkie konta, komentarze i posty, które przekraczają zasady społeczności (np. są hejterskie) możemy zgłosić do centrali. Istnieje też opcja zablokowania konkretnych osób oraz potencjalnych kont, które mogą utworzyć.
Poświęcony czas
W social mediach spędzamy coraz więcej czasu, Instagram stworzył funkcję, która pozwala nim efektywnie zarządzać. Dzięki opcji “Poświęcony czas” możesz ustawić limit czasowy na koncie swojego dziecka (i własnym również). Po jego przekroczeniu aplikacja przypomni, że czas wrócić już do realnego życia.
Nowe rozwiązania – kontrola rodzicielska
Obecnie Instagram wdraża nowe rozwiązania, które mają chronić młodych użytkowników, dostępne są już w Wielkiej Brytanii i Francji. Śladem innych aktualizacji, prawdopodobnie niebawem te opcje pojawią się też w Polsce. Na czym polegają?
Polityka no mercy
Konta, które były kiedyś zablokowane lub zgłoszone przez młodych użytkowników, nie mogą znajdować i wchodzić w interakcje z kontami nieletnich. Ci dorośli nie zobaczą rolek, zdjęć, filmów ani nawet profili osób poniżej 18 r.ż. Jeśli podejrzane konto wyszuka instagram nastolatka po nazwie, nie będzie mógł go zaobserwować.
Filtr ukrywający hejt
Specjalny filtr, za który odpowiada algorytm, skutecznie ukrywa komentarze, które zawierają nieprzyzwoite słowa, hejterskie frazy, takie, które mogą być uznane za ofensywne. Jeśli ktoś pisze obraźliwy komentarz, przed jego publikacją pojawi się ostrzeżenie od Instagrama, by użytkownik miał chwilę na refleksję i poprawienie swojego zachowania. Co więcej, nastolatek może stworzyć własną listę słów i fraz, które Instagram automatycznie uzna za szkodliwe i ukryje komentarze, które je zawierają.
Hurtowe usuwanie komentarzy
Czasem hejterzy multiplikują profile, lub piszą obraźliwe kwestie pod wieloma publikacjami, by dręczyć swoją ofiarę. Instagram udostępnił opcję, dzięki której można hurtowo usunąć obraźliwe komentarze (maks. 25 na raz).
Zmiana targetowania
“Kontrola rodzicielska” wprowadza też zmiany w targetowaniu reklam. Nieletnim użytkownikom wyświetlają się jedynie te, które adresowane są do ich grupy wiekowej.
Hejt rodzi hejt
W odpowiedzi na tę niepisaną zasadę, można przypiąć miłe komentarze na górze dyskusji, co wbrew pozorom skutecznie zniechęca hejterów, bowiem zatrzymuje spiralę nienawiści.
Pamiętajcie o tym, że dzieci, chodź nie mogą chodzić na wybory, nadal mają głos. Poznanie ich potrzeb to kluczowa sprawa, by sprawnie się z nimi komunikować. Według specjalistów zamiast zakazów, lepiej sprawdzi się edukacja, np. na temat zagrożeń w sieci.