Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Czy istnieje jedyna słuszna odpowiedź, na pytanie: ile kosztuje reklama na Facebooku? Oczywiście, że nie. Postanowiliśmy jednak przybliżyć nieco obraz sytuacji, bo uważamy, że warto zainteresować się sprawą.

Po co mi reklamy na Facebooku?

Ostatnio pisaliśmy o kupowaniu polubień i lajków, generowanych przez szemrane przedsiębiorstwa. Jeden z wniosków, jaki tam wysnuliśmy, brzmiał mniej więcej tak “nie istnieje droga na skróty, warto inwestować w rozwiązania, które będą miały realny wpływ na rozwój firmy”. Jednym z takich rozwiązań są właśnie reklamy na Facebooku.

Dzięki płatnym kampaniom w stosunkowo krótkim czasie, Twoja marka może dotrzeć do wielu nowych odbiorców. Większe zasięgi zaś zwiększają m.in. prawdopodobieństwo transakcji. Reklamy na Facebooku to świetne wsparcie dla organicznych działań na profilach social mediowych Twojej firmy. Dzięki nim zdobędzie ona nowych fanów, zaistnieje w świadomości większej ilości ludzi, stanie się bardziej rozpoznawalna, a co za tym idzie, zyska większe zaufanie opinii publicznej. Do tej pory poznał_ś same superlatywy, a czy są jakieś haczyki? 

Zmienne, które wpływają na to, ile kosztuje reklama na Facebooku

Finalny koszt płatnej kampanii zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim należy ustalić cel reklamy. Zwiększenie zasięgu w social mediach lub rozpoznawalności marki w ogóle, może być najtańszym rozwiązaniem, natomiast jeśli firmie zależy na zwiększeniu konwersji na stronie internetowej, czy sprzedaży z katalogu, cena kampanii może drastycznie wzrosnąć .

Innym czynnikiem mającym wpływ na to, ile kosztuje reklama na Facebooku jest długość działalności firmy w sieci. Jeśli dana marka jest nowa, koszty automatycznie wzrastają. Dlaczego? Mało znana marka, nowy produkt czy innowacyjna usługa musi “zagościć” w świadomości naszych potencjalnych klientów. Ci są mniej skłonni do zakupu. Na początku rekomendujemy zwiększyć ruch i rozpoznawalność marki, później zaś nakłonić obserwatorów do kupna. Jeśli firma od lat funkcjonuje w internecie, ma już zasięgi i ruch organiczny z wyszukiwarek, a sam produkt ma już rzeszę swoich potencjalnych klientów, warto uruchomić remarekting. Reklama nowej firmy musi zrealizować więcej celów, niż tej, która istnieje na rynku już od dawna. Nie należy zapominać też o branży, której dotyczy reklama na Facebooku. W niektórych trudno się wybić, ceny kampanii są horrendalnie wysokie a konkurencja prowadzi zażartą walkę o atencję Twoich klientów!

Ile kosztuje reklama na Facebooku w 2021 roku wg. raportu Sotrender

Z analizy przeprowadzonej przez Sotrender wynika, że średni koszt jednego kliknięcia reklamy na Facebooku i Instagramie wynosił 72 grosze, natomiast tysiąc wyświetleń reklamy na tych portalach kosztowało reklamodawców średnio 6,84 zł. Najczęstszym celem kampanii płatnych była konwersja (27%) i zasięg (18%), najrzadszym zaś budowanie świadomości marki (3%) i polubienia strony (2%).

Optymalizacja reklam

Wiesz już ile średnio kosztuje reklama na Facebooku. Zanim w nią zainwestujesz, wyznacz jej jasne cele i dokładnie sprecyzuj personę marketingową. Dzięki temu kampania będzie efektywna. Mądrze skonfiguruj grupę docelową, warto przetestować kilka. Pamiętaj o bieżącej analizie wyników reklamy – pomoże Ci to optymalizować kampanię tak, by przyniosła Twojej firmie szereg korzyści.

Te zadania nie należą do najłatwiejszych – wiemy, bo często zgłaszają się do nas klienci, których przerosła właśnie optymalizacja i analiza kampanii. Jeśli potrzebujesz wsparcia, odezwij się do nas!