Influencer marketing – z kim współpracować?

Polska scena influencerska z biegiem czasu ewoluuje, a jej gwiazdy się zmieniają. W śledzeniu trendów pomagają wszelkiego rodzaju raporty i rankingi internetowych twórców. Ich analiza skłania nas do refleksji nad kwestią influencer marketingu.

Influencer marketing, tajna broń sprzedaży

Influencer marketing to prężnie rozwijająca się gałąź w branży. Postać autorytetu świetnie działa na sprzedaż produktów, a nowymi autorytetami są właśnie influencerzy. Internetowi twórcy budują zaufanie wśród swoich odbiorców, nawiązują z nimi relacje i stają się liderami opinii. Współpraca z nimi, wykorzystywanie ich wizerunku i zasięgów, jest opłacalne zarówno dla twórców, jak i firm. 

Najmocniejszą stroną tego modelu promocji jest zaufanie odbiorców do twórcy. I choć brzmi to górnolotnie, bez niego żadna kampania się nie uda. Podejmujemy decyzje zakupowe dlatego, że ufamy czyimś rekomendacjom. Wierzymy, że nasz kumpel i idol z “insta”, chce dla nas jak najlepiej, poleca nam coś, co sprawdziło się u niego.

Zanim podejmiesz współpracę…

Kluczem do satysfakcjonujących efektów i udanej współpracy jest wybór odpowiedniego Influencera. Proste? Jak mawia klasyk – nic bardziej mylnego! Ostateczne decyzje trzeba poprzedzić dokładnym, wielowymiarowym researchem. Zanim zdecydujesz się na kontrakt z topowym influencerem, zajmującym pierwsze miejsca w rankingach, przeanalizuj jego profil.

Grupa odbiorców

Na początku należy zastanowić się nad grupą docelową swojej firmy i zestawić ją z odbiorcami internetowego twórcy. Czy te grupy się pokrywają? Czy reklama produktu/usług trafi do takich osób, które realnie będą zainteresowane kupnem (dziś lub w przyszłości)? Trudno, by bez tego influencer marketing faktycznie działał.

Zaangażowanie

Jeśli grupa odbiorców jest odpowiednia, sprawdź zaangażowanie na kontach influencera. Są aktywni? Chętnie komentują? Jaka relacja łączy ich z twórcą? W zbadaniu poziomu zaangażowania pomagają darmowe narzędzia, np. Instagram Engagement Calculator. O wpływowości influencera nie świadczy ilość obserwujących, tylko to, jak wielu z nich czynnie udziela się na profilu – korzysta z poleceń, wchodzi w dyskusje i identyfikuje się z twórcą. 

Dotychczasowe kampanie – influencer marketing

Warto prześledzić historię współprac z innymi firmami. Co wcześniej promował i dla kogo pracował? Czy wszystko przebiegło bez dram? Jak reagowali na to odbiorcy? Należy pamiętać o tym, że to wpływa na wizerunek Twojej marki. Jeśli przedtem influencer promował produkty wątpliwej jakości, może to rzutować na odbiór Twojego. 

Jeśli zaś twórca słynie z przepychu i luksusowego życia, promowanie ogólnodostępnych marek, również może okazać się niefortunnym rozwiązaniem. Za przykład niech posłuży tutaj case Małgorzaty Rozenek-Majdan, która weszła we współpracę z marką Eveline. Odbiorcy uznali tę kampanię za niewiarygodną, ponieważ produkt nie pasował do wizerunku Influencerki.

Treści, estetyka, komunikacja

Treści, pamiętaj o treściach! To, w jaki sposób twórca komunikuje się ze światem, jakich kanałów używa, jaka estetyka jest mu bliska, w jaki sposób się wysławia, jego kreatywność – to wszystko jest niesłychanie ważne. 

Obecnie odbiorcy przywiązują coraz większą uwagę do kwestii światopoglądowych i moralnych. Interesuje ich to, jakie wartości deklaruje twórca i czy jest w tym konsekwentny. Odejście od swoich idei i przekonań na rzecz współpracy, często negatywnie wpływa na wizerunek influencera oraz danej marki. 

Przykładem może być Kasia Babis, która po kryzysie związanym z kampanią Zalando, zniknęła na jakiś czas z internetu, a dziś udziela się tylko na Instagramie. Wokół marki zaś zrobiło się głośno, jednak w negatywnym świetle – zaczęto kwestionować jej działania proekologiczne i zwracać uwagę na to, że źle traktuje swoich pracowników.

Nie należy zapominać o relacjach międzyludzkich. O kwestiach biznesowych rozmawia się zdecydowanie lepiej z ludźmi, z którymi mamy wspólny język. Dobry kontakt przekłada się na wysoką jakość i przyjemny przebieg współpracy. 

Influencer marketing to potencjalnie booster zasięgów i sprzedaży, jednak spektakularne efekty zapewni tylko dobrze przemyślana strategia. Analiza, research i dopracowany plan – to fundamenty sukcesu. Twoja firma chciałaby rozpocząć współpracę z influencerami, jednak nie wie, jak zacząć? Zapraszamy do kontaktu, służymy doświadczeniem.