Jak stworzyć dobre hasło reklamowe?

Popularne powiedzenie głosi “reklama dźwignią handlu” i nie zamierzamy z nim dyskutować. Skuteczność kampanii reklamowych zależy m.in. od chwytliwych haseł. 

Być zapamiętanym na zawsze

Są takie hasła, które automatycznie kojarzą nam się z konkretną marką i (chyba na zawsze) weszły do popkultury. To sukces firmy, która dzięki jednemu sloganowi zaistniała w świadomości szerokiego grona odbiorców. 

Gdy słyszymy zdanie “jesteś tego warta” nasze mózgi od razu identyfikują je z marką L’Oreal. “Just do it”? No pewnie, że przed oczami widzimy “łyżwę” Nike. Przy “I’m lovin it” – automatycznie nucimy “para pa pa pam” z reklamy McDonalds. A do kogo dzwonisz, gdy zabraknie “siana”? Taką właśnie moc ma dobre hasło reklamowe!

Świat odbiorcy

Tworząc hasła reklamowe, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Przede wszystkim hasło musi być adresowane do konkretnej persony marketingowej. Weź pod uwagę to, jak patrzą na świat Twoi odbiorcy, co jest dla nich ważne i spróbuj wyobrazić sobie, co przykuje ich uwagę.

W wymienionych wyżej sloganach, doskonale widać dopasowanie do świata odbiorcy i odpowiadanie na jego potrzeby. Nike, jako firma produkująca odzież sportową, skierowała swoje hasło do osób trenujących, ma ono charakter motywacyjny “just do it”. L’Oreal bezpośrednio adresuje swój przekaz do kobiet (bo to dla nich tworzy swoje produkty), jednocześnie stymulując ich samoocenę i schlebiając im. “Jesteś tego warta”, czyli “jesteś fajna, wystarczająca, zasługujesz na to, podaruj sobie to, bo możesz”. McDonalds to marka produkująca żywność. Jedzenie to jedna z naszych naczelnych potrzeb, a zarazem niesamowita przyjemność. Krótkie “I’m lovin it” konotuje przyjemność właśnie – “mmmmm, jest tak pysznie, że się zakochasz”. Ten slogan trafia do naprawdę szerokiej publiki, bo przecież wszyscy chcemy jeść, a do tego smacznie!

Idee, tradycje, filozofia, doświadczenie

Warto, by hasło reklamowe, które tworzysz, nawiązywało do idei, tradycji, filozofii Twojej marki. Jeśli firma działa od wielu lat, możesz to zaakcentować w sloganie, jak np. marka Grycan “Lody od pokoleń”. Twoje produkty są innowacyjne, wyłamujesz się ze schematów i jest to dla Ciebie pryncypialna wartość? Przekaż swoje idee jak np. Apple – “Think different”. 

Gry słowne

Podejdź do sprawy kreatywnie, gry słowne to świetny sposób na przyciągnięcie uwagi i zapadnięcie w pamięć! 

  • firma produkująca margarynę do pieczenia “Kasia” – “Z Kasią Ci się upiecze”
  • IKEA, firma która tworzy meble i artykuły dla domów “Ty tu urządzisz”
  • Citi bank i “Trzymaj rękę na Pulsie, Citi nigdy nie śpi”

Lapidarność

Postaraj się, by hasło reklamowe było łatwe do zapamiętania i powtórzenia. Unikaj skomplikowanych słów i zbyt długich fraz. Tworzenie sloganów reklamowych to sztuka zamknięcia jak największej ilości informacji i konotacji w jak najkrótszej i najprostszej formie. Dzięki temu trafi do świadomości dużej liczby odbiorców!