Kto zajmuje się prowadzeniem social mediów?

Kto zajmuje się prowadzeniem social mediów?

Social media rozwijają się na naszych oczach. Ta branża stworzyła nowe możliwości nie tylko dla prywatnych użytkowników, ale także dla firm. Obok nowych szans idą też zagrożenia i problemy – jak być na bieżąco, nie wypaść z obiegu i wybić się na tle innych? Od tych zagadnień są (na szczęście) specjaliści.

Kim tak naprawdę są eksperci ds. mediów społecznościowych, czyli o tym, kto pracuje w agencji social media.

#1 EDUKACJA

Wiemy, że ścieżki kariery nie zawsze pokrywają się z edukacją, nie zmienia to jednak faktu, że specjalistą od social mediów nie można zostać bez żadnego przygotowania. By dobrze sprawdzić się w tej roli, trzeba uwzględnić wiele czynników i mieć szerokie pole zainteresowań. 

Dynamika tej branży determinuje ciągły rozwój. Nie wystarczy “zrobić kierunkowych studiów” i osiąść na wygodnym stanowisku. Większość pracowników agencji social media może pochwalić się pokaźną kolekcją certyfikatów i odbytych kursów. Techniczne przeobrażenia kanałów, powstawanie nowych platform, zmiany algorytmów i trendy wymagają zaangażowania i dokształcania, by nie zostać w tyle.  

#2 KREATYWNOŚĆ I LEKKIE PIÓRO

Dobry content creator wie, jak ująć temat, by był atrakcyjny dla odbiorców, spełniał założone cele i pasował do obranej strategii. Nietuzinkowe rozwiązania i nieszablonowe myślenie – to cechy pracowników agencji social media.

Pomysł idzie w parze z realizacją. Social media specialist, oprócz operowania poprawną polszczyzną, umie dostosować język do odbiorcy i tworzyć perswazyjne treści. Skupia się nie tylko na personie, do której kieruje komunikat, ale i na celach, które ma dzięki niemu osiągnąć. Dzięki sprawności i intuicji językowej, potrafi moderować dyskusję. Wie, jak inicjować interakcję z odbiorcami oraz w jaki sposób wybrnąć z kryzysowych sytuacji.

Kreatywne, przemyślane i dobrze zredagowane treści to klucz do sukcesu wizerunkowo-sprzedażowego.

#3 ANALIZA I KRYTYCZNE MYŚLENIE

Specjaliści ds. social media działają według planu. Skutecznie i konsekwentnie realizują strategię, tworząc spójny wizerunek firmy. Odpowiadają za kontakt z klientem, koordynują pracę grafików, nawiązują współpracę z influencerami i ambasadorami, czy współpracują z działem PPC. Szukają nowych rozwiązań i bacznie śledzą trendy, by wykorzystywać je w praktyce.

A co jeśli strategia nie działa? Zdarza się, że pierwotne założenia nie sprawdzają się w rzeczywistości. Pracownicy agencji social media trzymają rękę na pulsie. Podchodzą do swojej pracy krytycznie – analizują wyniki i wyciągają trafne wnioski. Wykorzystują wiedzę i doświadczenie w praktyce i, jeśli zajdzie taka potrzeba, wprowadzają zmiany. 

#4 KOMPETENCJE MIĘKKIE

Social media specialist jest po części sprzedawcą. Wysoka kultura osobista i empatia są bardzo ważne podczas tworzenia i moderowania treści. Ekspert ds. mediów społecznościowych posiada szereg kompetencji miękkich, dzięki którym efektywnie komunikuje się z szerokim gronem odbiorców.

Przyjmuje informacje zwrotne – i według nich modyfikuje treści. Selekcjonuje i priorytetyzuje informacje tak, by komunikaty były klarowne i wystarczające. Buduje długotrwałe relacje z adresatami, zyskuje ich zaufanie, pomaga rozwiązywać problemy, a często też doradza. Dobry kontakt z odbiorcą to fundament pozytywnego wizerunku Twojej firmy.

Specjaliści ds. mediów społecznościowych, wbrew pozorom, nie są omnibusami, choć bardzo się starają. To królowie komunikacji i cesarzowie podejmowania decyzji za pomocą intuicji. Współpraca z agencją to gwarancja, że nad profilami Twojej firmy, czuwają wykwalifikowani eksperci o określonych, niezbędnych w tej branży, kompetencjach. Czy wszyscy są tacy sami? Nie, i właśnie to jest klucz do sukcesu! Zespół agencji jest różnorodny, a właśnie na styku różnych punktów widzenia powstają najlepsze pomysły.