Met Gala 2022 w social mediach

Jedno z największych wydarzeń show biznesu odbyło się 2 maja. Met Gala, której głównym organizatorem jest amerykański Vogue, ma już blisko 30-letnią tradycję. Pierwsza odbyła się w 1995 roku.

Tegoroczny motyw przewodni to “Gilded Glamour and White Tie”. Na czerwonym dywanie pojawiły się kreacje inspirowane “złotym wiekiem”. Met Gala to jedno z najbardziej prestiżowych, modowych wydarzeń na świecie. Limitowane bilety osiągają ceny nawet kilkudziesięciu tysięcy dolarów. 

Real – time marketing

Met Gala jest szeroko komentowana i budzi zainteresowanie całego świata. Z wypiekami na twarzach śledzimy stylówki, które pojawiły się na czerwonym dywanie. W internecie pojawia się mnóstwo opinii dotyczących kreacji, można to również wykorzystać w social media marketingu.

Jeden z internetowych sklepów zajmujących się sprzedażą ubrań, postował w swoich social mediach kreacje gwiazd, po czym w następnych slajdach prezentował własne produkty o podobnych kolorach i krojach do tych z czerwonego dywanu. Sygnał był  jasny – “zobacz, z nami możesz się ubrać jak Twój/Twoja idolka i to zdecydowanie taniej!”. Proste? No pewnie! 

A znacie profil Pantone? Ta firma to niekwestionowane guru kolorów, zajmują się nimi od kilku dekad! Spojrzeli na stylówki gwiazd okiem specjalistów i wyciągnęli z nich konkretne barwy. Ich instagramowy profil to kopalnia inspiracji i uczta dla oczu.

Met Gala zapewniła też content dla social-mediowych stylistów. Na wielu profilach możemy zapoznać się z opinią modowych i lifestylowych blogerów na temat kreacji z czerwonego dywanu.

Konsumpcjonizm i fast fashion

Świat show biznesu, w tym wydarzenia typu Met Gala, zmagają się z krytyką odnośnie tego, że przyczyniają się do rozprzestrzeniania i utrwalania złych wzorców w aspekcie ekologicznym. Coraz częściej pojawiają się głosy, że Met Gala to promocja nadmiernego konsumpcjonizmu, przyczyniająca się do katastrofy ekologicznej. 

Temat wpływu świata mody i show biznesu na klimat jest popularny wśród opinii publicznej, szczególnie w social mediach. Eko-influencerzy często komentują kolejne “stylówki gwiazd” i punktują problemy, jakie niesie za sobą taki styl życia. 

Co ważne, twórcy internetowi w dużej mierze starają się edukować, a nie hejtować kolejne osobistości za niepoprawną (w ich mniemaniu) postawę. W ramach równowagi nagradzają brawami każdy przejaw świadomości ekologicznej. W tym roku np. Billie Eilish pokazała się w kreacji z domu mody Gucci, która zrobiona była z recyklingowanych materiałów Emma Stone zaś przyszła na Met Galę w swojej sukience ślubnej! Te zachowania zachwyciły świadomych, zaangażowanych ekologicznie konsumentów.