O czym i jak pisać posty na Facebooku? Zastosuj 5 rad eksperta

Dobry post na Fabcebooku to post w pierwszej kolejności zwracający na siebie uwagę, a następnie angażujący. Jeśli nie chcesz, żeby Twoje posty rozmywały się w oczach użytkowników Facebooka wskutek szybkiego scrollowania tablicy, zapraszamy do zapoznania się z naszym praktycznym poradnikiem o tym, jak pisać posty na FB.

Przykuj uwagę grafiką

Mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, ale prawda jest taka, że tym, co przykuwa naszą uwagę, nie tylko na półkach w księgarniach, ale przede wszystkim w mediach społecznościowych, są grafiki. Nie wierzysz? Otwórz Facebooka i przekonaj się, które posty przewiniesz, a na których choć na chwilę skupisz uwagę?

Co zrobić, by grafika w poście na FB przykuwała uwagę?

 • Pomyśl o kolorach – kolory Facebooka są dość bezpieczne, to niebieski i biały. Warto przykuć uwagę czymś żywszym, oczywiście zachowując spójną komunikację wizualną swojej marki.
 • Atrakcyjne fotografie – absolutnie odradzamy zdjęcia ze stocków. W przypadku produktów znacznie lepiej niż te katalogowe sprawdzają się zdjęcia wyglądające jak zrobione na żywo.
 • Uzupełnij grafikę chwytliwym hasłem – hasłem możesz dodatkowo zainteresować odbiorcę, rozbawić, zszokować czy zaangażować do działania (Call To Action).

Napisz treściwy post

W postach na FB, a w szczególności tych tworzonych pod kątem odbiorców mobilnych, nie ma miejsca na przydługie wstępy i zbędne opisy. Pisząc post na FB, musisz wywołać trzęsienie ziemi z timingiem godnym Hitchcocka. Przejdź do rzeczy na samym początku, informując o tym, co w Twoim poście najważniejsze, np. o wysokości rabatu, liczbie produktów dostępnych w ofercie, czasie trwania promocji itp.

Jak pisać posty na FB, aby angażowały odbiorców?

 • Zadawaj pytania zamknięte – w łatwy sposób skłaniają do zostawienia komentarza.
 • Pisz krótkie zdania – blok tekstu na ekranie smartfona zniechęca do czytania.
 • Wykorzystuje emoji – wyrażą Twoje emocje, pamiętaj jednak o umiarze.
 • Stosuj nagłówki i wypunktowania – zwracają na siebie uwagę i pomagają w krótkim tekście zawrzeć meritum.
 • Wpisuj hasztagi – pozwolą odbiorcom przejść do interesującego ich tematu.

Publikuj posty regularnie

Dzięki regularności publikowania postów pokażesz swoim odbiorcom, że Ci na nich zależy. Z pewnością docenią Twoje zaangażowanie, szczególnie wtedy, kiedy przyjmiesz konkretny harmonogram postów – np. praktyczna wskazówka na jakiś temat w poniedziałek, link do promocyjnej oferty produktów adekwatnych do poniedziałkowego postu w środę, link do eksperckiego artykułu na Twoim blogu w piątek.

Przyjmij rolę eksperta

Pokaż swoim odbiorcom, że znasz się na rzeczy. Dziel się wiedzą, podając im odnośniki do ciekawych źródeł wiedzy lub własnych artykułów blogowych na temat różnych zagadnień z Twojej branży. Rola eksperta wzbudza zaufanie i sprawia, że klienci chętniej korzystają z oferty.

Opisuj linki

Mało kto wie, że zdjęcia i opisy przy podglądzie opisu linków można zmieniać. Warto wybrać jak najbardziej zwracające uwagę grafiki i pisać angażujące opisy. Możesz edytować również tytuł, pamiętając jednak o tym, by liczył on nie więcej niż 70 znaków, bowiem właśnie tyle wyświetla się w podglądzie linków na FB na urządzeniach mobilnych.

Czego unikać pisząc posty na Facebooku?

Jak pisać posty na Facebooku, unikając błędów, przedstawiliśmy w poprzednich akapitach. Teraz przyszedł czas na krótkie podsumowanie tego, czego w postach być nie powinno.

 • Nie pisz długich akapitów i długich zdań.
 • Unikaj trudnego, niezrozumiałego języka.
 • Nie przesadzaj z liczbą emoji.
 • Nie używaj zdjęć ze stocka i katalogowych fotografii produktów na białym tle.
 • Nie publikuj postów losowo w czasie i różnych godzinach.

Pamiętaj, że social media to nieco inny świat niż blogi czy tematyczne strony. Ilość informacji jest tam ogromna, dlatego warto przestrzegać tych kilku punktów, które pomogą przykuć uwagę odbiorców do Twoich postów.