Chcesz zacząć prowadzić biznesowe profile swojej firmy w mediach społeczościowych i zastanawiasz się, czy Instagram to dla Ciebie odpowiednie miejsce? A może planujesz zoptymalizować działania prowadzone w social mediach, tak aby zwiększyć ich efektywność i nie przepalać budżetów marketingowych? W tym wpisie bierzemy pod lupę Instagram – czy warto prowadzić tam profil biznesowy Twojej firmy i czy łatwo dotrzeć do klientów?
Po co jest Instagram – jak korzystamy z tego medium?
Instagram powstał z myślą o dzieleniu się zdjęciami i krótkimi formami wideo, a jego twórcom przyświecało to, by użytkownicy mogli spojrzeć na rzeczywistość z perspektywy innych osób. Okazało się, że formy medialne wykorzystywane na Instagramie mają nie tylko potencjał do tworzenia sieci społecznościowych użytkowników prywatnych, ale również do promocji materiałów biznesowych na profilach firmowych.
Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych social mediów, np. Facebooka, Instagram wymaga używania urządzeń mobilnych.
Dla kogo jest Instagram? Profil użytkowników
Treści publikowane w Internecie, a szczególności w mediach społecznościowych, muszą być dobrze stargetowane, czyli innymi słowy skierowane do grupy odbiorców, która potencjalnie może się nimi zainteresować. Zatem zanim zdecydujesz się wejść ze swoją firma właśnie do tego kanału komunikacyjnego, warto upewnić się, że Twoi odbiorcy również z niego korzystają.
Liczby Instagrama
Instagram ma na całym świecie ponad 1 miliard aktywnych użytkowników miesięcznie, natomiast aż 200 milionów codziennie odwiedza profile firmowe. W Polsce natomiast liczba użytkowników Instagrama wynosi aż 7 milionów. Połowa użytkowników Instagrama korzysta z opcji eksploracji w celu wyszukiwania interesujących i inspirujących ich treści.
Demograficzny profil użytkowników Instagrama w Polsce
Raport IAB Polska pokazuje, że aż 37% użytkowników Instagrama w Polsce mieści się w przedziale wiekowym 18-24 lata, natomiast na drugim miejscu z wynikiem niespełna 29% znalazła się grupa wiekowa 25-34. W innych grupach wiekowych wskaźniki te są wyraźnie niższe, a dla osób powyżej 55. roku życia oscylują wokół 1%.
Warto podkreślić też, że w każdej grupie dominują kobiety – ogółem niemal co trzeci użytkownik Instagrama w Polsce to kobieta, natomiast co piąty to właśnie kobieta w przedziale wiekowym 18-24 lata.
Demografia to nie wszystko
Szukając odbiorców na Instagramie trudno jednak opierać się wyłącznie na danych demograficznych. Jeszcze bardziej istotne są bowiem zainteresowania i styl życia jego użytkowników, a Twoich potencjalnych klientów.
W skutecznym zdobywaniu klientów na Instagramie bardzo istotny jest też insight, czyli w ogólnym skrócie bardzo skonkretyzowana motywacja do zakupu konkretnego produktu czy usługi. Uwzględniając ją, możesz sprzedawać dzięki Instagramowi nawet takie produkty, których finalni użytkownicy nie korzystają z Instagrama, np. produkty dla osób starszych. Jak to możliwe, skoro na Instagramie niemalże ich nie ma? Pamiętaj, że Twoim targetem nie musi być użytkownik danego dobra, ale ten, kto dokonuje decyzji o zakupie – dlatego w tym przypadku możesz kierować swoją komunikacją do młodszych osób, które otaczają opieką dziadków czy rodziców. Podobnych przykładów znajdziesz znacznie więcej w różnych branżach i środowiskach.
Dlaczego warto prowadzić profil na Instagramie?
Instagram jest z pewnością dobrym narzędziem do promocji i sprzedaży przede wszystkim w sektorze B2C, bowiem znacznie łatwiej za pomocą zdjęć, relacji czy krótkich form wideo przekonać do zakupu ubrań, drobnej elektroniki, gadżetów czy innych tego typu dóbr.
Nieco inaczej sprawa przedstawia się w sektorze B2B. Sprzedaży części zamiennych do maszyn czy oprogramowania dla firm trudno w bezpośredni sposób dokonać za pomocą mediów społecznościowych. Jednakże korzyści płynące z konta firmowego na Instagramie to nie tylko bezpośrednia sprzedaż, ale też budowanie otwartego wizerunku firmy i komunikowanie o jej wartościach. Dzięki temu wielu potencjalnych klientów może zakładać skontaktowanie się w pierwszej kolejności właśnie z Twoją firmą.