Promowanie postów na Facebooku – czy to się opłaca?

Zapewne zauważyłeś, że im więcej polubień czy obserwujących użytkowników ma Twój fanpage, tym do mniejszego procenta fanów docierają publikowane na nim posty. Dlaczego tak się dzieje? Facebook po prostu tak działa! W pewnym momencie trzeba zacząć płacić za docieranie ze swoim contentem do szerszych grup odbiorców. Czy zatem promowanie postów na FB to tylko skarbonka bez dna, czy rzeczywiście niesie ze sobą konkretne i wymierne korzyści.

Po co promować posty na Facebooku?

Promowanie na Facebooku ma kilka pomniejszych celów, które sprowadzają się do jednego – dążenia Twojej działalności do zwiększenia zysków. Celami tymi są m.in. zdobywanie zasięgu, wzbudzenie aktywności fanów, zwiększenie widoczności, informacja. Równie istotnym zadaniem zarówno organicznego, jak i płatnego zdobywania odbiorców swoich postów, jest budowanie wizerunku firmy oraz komunikowanie jej wartości.

Czy warto promować posty na Facebooku?

Tutaj musi paść magiczna odpowiedź „to zależy”. Zależy od tego, w jaki sposób chcesz promować swoje poty sponsorowane i jak bardzo chcesz się w te działania zaangażować. Jedna zasada jest niezmienna niezależnie od metody promowania postów. Najbardziej opłaca się promowanie tych postów na FB, które generowały aktywność użytkowników – oznacza to bowiem, że są dla nich atrakcyjne i angażują ich uwagę.

Promuj post, czyli metoda, którą odradzamy

Odrzucić należy na pewno opcję Promuj post, która może Ci się wyświetlić w powiadomieniu o treści brzmiącej mniej więcej tak:

Post X radzi sobie lepiej niż 80% pozostałych postów na stronie. Promuj go, by zobaczyło go jeszcze więcej odbiorców.

Choć może to brzmieć kusząco, to niestety post sponsorowany tą metodą nie przyniesie Ci zbyt wielu korzyści. Uśrednione działania algorytmu po prostu wyświetlą go przypadkowym użytkownikom Facebooka, przez co przynieść może on co najwyżej kilka wizyt i polubieni strony, a jedynym podmiotem, który na tym zarobi, będzie Facebook.

Promowanie posta na FB w sposób zaawansowany – działanie nieporównywalnie bardziej skuteczne

Posty na Facebooku możesz promować również, wykorzystując do tego narzędzia, takie jak Pixel czy Menadżer reklam. Dają one ogromne możliwości w docieraniu do wybranej grupy odbiorców, m.in. poprzez:

  • wyszukiwanie użytkowników, którzy odwiedzili Twoją stronę lub weszli z nią w jakąkolwiek interakcję;
  • monitorowanie ruchu na stronie nie tylko z Facebooka, ale również innych źródeł (wyszukiwarka, Instagram etc.);
  • określenie celu kampanii reklamowej (np. ruch, widoczność, konwersja, sprzedaż, zasięg itp.);
  • precyzyjne określenie profilu odbiorców (dane demograficzne, zainteresowania itp.);
  • określenie struktury kampanii;
  • realizowanie określonego budżetu, przeznaczonego na konkretną kampanię Facebook Ads.

Promocja strony na FB za pomocą tych narzędzi daje mierzalne efekty. Mając dostęp do ustawień kampanii, możesz próbować coraz większej liczby rozwiązań, aż do momentu znalezienia optymalnej formy promowanych postów.

Czy warto zlecić promowanie postów na Facebooku agencji?

Możliwości, jakie dają narzędzia do prowadzenia płatnych działań reklamowych są naprawdę szerokie i stanowią materiał na osobny wpis. Dlatego nie każdy musi wiedzieć, jak promować post na FB i robić to skutecznie, szczególnie jeśli nie zajmuje się na co dzień social mediami lub nie ma w swojej firmie pracownika odpowiedzialnego za płatne kampanie na Facebooku.

Zdobycie doświadczenia w prowadzeniu płatnych kampanii na FB wymaga czasu oraz… popełnienia błędów, które z kolei będą wiązały się z przepaleniem budżetu. Zlecenie tej pracy specjalistom nie tylko obniży ryzyko popełniania błędów, ale też pozwoli zoptymalizować budżet i jak najlepiej wykorzystać każdą złotówkę, która inwestowana jest w promowanie postów na FB.