Kilka słów o Instagramie. Dowiedz się, czy jest to miejsce dla Twojej firmy

Każdy na poważnie prowadzony biznes musi docierać do pozyskanych oraz potencjalnych klientów przez co najmniej kilka kanałów komunikacji, w tym również media społecznościowe. Czy oprócz najpopularniejszego Facebooka i stricte biznesowego LinkedIna powinien znaleźć się wśród nich także Instagram? Podpowiadamy, kiedy i czy w ogóle warto założyć konto firmowe na Instragramie.

Czym jest Instagram firmowy?

Możliwości, jakie daje Instagram mogłyby się wydawać dość wąskie, bowiem ograniczają się w zasadzie do publikowania materiałów graficznych lub krótkich form wideo. Nie przeszkadzało to jednak w zdobyciu olbrzymiej popularności tego medium (w ciągu jednego miesiąca Instagram ma ponad 1 miliard aktywnych użytkowników na świecie), a nawet odnalezieniu potencjału do prowadzenia komunikacji i promocji marek.

Konto firmowe na Instagramie daje rozbudowane możliwości publikowania postów i relacji, a także prowadzenia płatnych kampanii. Twoi odbiorcy otrzymają więcej niezbędnych informacji o Twoim biznesie, dostaną możliwość bezpośredniego skontaktowania się czy wreszcie podjęcia decyzji o szybkim zakupie produktów lub usług.

Czy warto prowadzić konto firmowe na Instagramie?

Dobrze prowadzone konto na Instagramie z pewnością przyniesie zarówno wymierne, jak i niewymierne korzyści dla Twojej firmy. Na pewno pomoże Ci zwiększyć rozpoznawalność swojej marki, jednak tym co najbardziej interesuje wielu przedsiębiorców, są efekty, które można policzyć. Profil firmowy na Instagramie pozwala realizować takie biznesowe cele, jak m.in.:

  • sprzedaż produktów lub usług;
  • wdrażanie w życie akcji marketingowych;
  • prowadzenie komunikacji ze swoimi klientami (zatrzymywanie dotychczasowych i zdobywanie nowych klientów).

Najważniejszy w tym wszystkim jest dostęp do rozbudowanych statystyk i wskaźników skuteczności, dzięki którym możesz optymalizować swoje działania w taki sposób, aby nieustannie podnosić ich efektywność.

Upewnij się, że Twoi klienci odwiedzają Instagram – konto firmowe musi mieć odbiorców

Zanim zdecydujesz się skorzystać z opcji Instagram dla firm, warto dobrze poznać grupę swoich klientów i upewnić się, że korzystają oni z tego serwisu społecznościowego. Skuteczna komunikacja zaczyna się bowiem od zakodowania komunikatu przez nadawcę, a kończy zdekodowaniu go przez adresata. Pomiędzy nimi występuje kanał komunikacji i to właśnie on jest kluczowy w kwestii dotarcia ze swoim przekazem do adresata. Co z tego wynika? Nawet najlepiej prowadzone konto firmowe na Instagramie nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli klientów Twojego biznesu na Instagramie nie będzie. Klarownym przykładem mogą być choćby marki produktów, kierowanych do osób starszych, które – w każdym razie w Polsce – z Instagrama raczej nie korzystają.

Jak założyć konto firmowe na Instagramie?

Nikt nie powinien mieć problemu z tym, by założyć konto firmowe – Instagram jest medium społecznościowym, które jest intuicyjne i łatwe w obsłudze. Aby założyć na Instagramie profil firmowy, postępuj według następujących kroków.

  1. Pobierz aplikację – aplikacje mobilne Instagram dostępne są dla urządzeń mobilnych z systemami Android, iOS oraz Windows Phone.
  2. Zarejestruj się – konto na Instagramie możesz założyć, rejestrując za pomocą swojego adresu e-mail lub logując się przez swoje konto na Facebooku.
  3. Przełącz na konto firmowe – w ustawieniach aplikacji znajdziesz opcję „Przełącz na konto firmowe” – Instagram będzie od tej pory medium, w którym figuruje profil Twojej firmy. Po wybraniu tej opcji uzupełnij niezbędne dane, m.in. adres, numer telefonu czy godziny pracy swojej firmy.

Od tej pory możesz dzielić się ze swoimi klientami nowościami i ofertami swojej firmy czy prowadzić płatne kampanie reklamowe, a przede wszystkim optymalizować swój content dzięki statystykom i wskaźnikom skuteczności.