Ostatnio coraz częściej w dyskusjach na temat kondycji społeczeństwa pojawia się kwestia FOMO. Czy dołączy do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych?
FOMO, czyli…
To skrót od angielskiego ‘fear of missing out’. Zjawisko tłumaczy się jako strach przed pominięciem, przed tym, że omija nas coś istotnego. Dziś najczęściej używamy go w aspekcie social mediów. Odczuwamy silną potrzebę nieustannej aktualizacji informacji, dlatego namiętnie scrollujemy feedy Instagrama, Facebooka, Twittera, TikToka i co chwilę odświeżamy skrzynkę mailową. FOMO ściśle wiąże się z uczuciem wyobcowania, a to w konsekwencji prowadzi do spadku: nastroju, samooceny i motywacji. Dotyka to większości użytkowników Internetu, ale czy FOMO można doświadczyć będąc offline?
FOMO w różnych dziedzinach życia
Ten termin po raz pierwszy pojawił się w dyskursie już w 1996 roku i nie odnosił się wówczas do Internetu. Początkowo dotyczył społeczneństwa w rzeczywistości i wiązał się z nieustannie przyspieszającym tempem życia ludzi. Strach przed pominięciem pojawiał się w kontekście relacji międzyludzkich i pracy. Niepokój, że na spotkaniu, na którym nas nie ma, może dziać się coś istotnego, a my nie będziemy w tym uczestniczyć. Myśl, że rozmowa, w którą aktualnie prowadzimy jest totalnie miałka w porównaniu do tej, która prowadzona jest obecnie w innym miejscu. Poczucie, że miejsce i moment, w którym aktualnie się znajdujemy jest niewystarczający, a gdzieś obok dzieje się prawdziwe, bardziej wartościowe, lepsze życie, które nas omija. To właśnie istota FOMO.
XXI w.
Żyjemy w świecie przepełnionym bodźcami, te atakują nas z każdej strony i nie sposób przed nimi uciec. Moc Internetu i media społecznościowe wielokrotnie wzmagają FOMO. Obserwujemy kreację życia innych i zauważamy mnóstwo niedostatków w swoim własnym. Chcemy być obecni wszędzie, najlepsi we wszystkim i wszechwiedzący, kiedy to wszystko? Natychmiast.
FOMO dobrze obrazuje obecna sytuacja w świecie NFT i kryptowalut, cała ta branża podszyta jest właśnie strachem przed pominięciem, przed niewykorzystaną szansą, przed tym, że przegapimy coś bardzo ważnego.
Jak radzić sobie z FOMO?
Internet pełen jest testów, które pomagają postawić wstępną diagnozę, jeśli podejrzewasz u siebie poważny problem, skonsultuj się z psychologiem. FOMO leczone jest za pomocą terapii.
To powszechny problem, warto więc postawić na profilaktykę. Co możesz zrobić, by go uniknąć? Przede wszystkim… dogadaj się ze sobą. Ustal własne priorytety i skup się na nich. Wiemy, że świat jest ultraciekawy i ma mnóstwo nieodkrytych możliwości, ale możemy na nim wykorzystać tylko ograniczoną liczbę godzin, dlatego właśnie skupmy się na kwestiach, które są dla nas najważniejsze. Segreguj i ogranicz informacje, które do Ciebie docierają: nie musisz obserwować wszystkich portali newsowych i być ze wszystkim na bieżąco. Gwarantujemy, że Twoja znajoma z dawnych lat nie obrazi się, jeśli przegapisz jej dzisiejszą kolację, a ta super ważna konferencja w USA na temat najnowszego projektu Elona Muska nie wywrze żadnego wpływu na wynik Twojego testu IQ.