Czy Facebook i Instagram są kanałami sprzedażowymi? Dowiedz się jak sprzedawać w social media

Choć Facebook i Instargram nie powstawały z myślą o sprzedaży, ale o tworzeniu sieci społeczności, ich twórcy szybko dostrzegli potencjał marketingowy tych serwisów społecznościowych. Dzięki rozbudowie funkcji przeznaczonych dla kont firmowych obie platformy stały się skutecznymi kanałami sprzedażowymi. Podpowiadamy, jak sprzedawać na Instagramie i Facebooku, by mieć satysfakcję z osiąganych wyników.

Jak sprzedawać na Facebooku?

Skuteczna sprzedaż przez Facebooka wymaga wykorzystania pełnego potencjału, jaki daje ten kanał. Mowa tu zarówno o narzędziach do tworzenia reklam, budowaniu społeczności wokół swojej marki czy wreszcie tworzeniu możliwe najbardziej zróżnicowanych treści. W przeciwnym razie sprzedaż nie będzie przynosiła oczekiwanych zysków.

Stwórz Facebook Shop

Facebook daje obecnie możliwość stworzenia osobnej zakładki, na której możliwe jest prezentowanie produktów ze swojego e-sklepu oraz przekierowywanie klientów na jego strony. Produkty ze swojego e-commerce możesz oznaczać w postach, a także uruchomić możliwość ich recenzowania.

Prowadź kampanie reklamowe

Facebook udostępnia narzędzia, które dają bardzo szerokie możliwości w targetowaniu reklam do grup odbiorców, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani Twoimi produktami i usługami. Są one dość skomplikowane, jednak korzyści, jakie osiągniesz dzięki Facebook Ads, będziesz mógł w łatwy sposób zweryfikować i policzyć.

Różnicuj swój content

W tworzeniu materiałów promocyjnych nie ograniczaj się wyłącznie do publikowania materiałów graficznych w aktualnościach. Wykorzystaj potencjał, jaki daje Ci Facebook – twórz relacje, wrzucaj wideo i prowadź transmisje na żywo, dzięki którym wzrośnie zaangażowanie Twoich odbiorców.

Buduj społeczność

Nie marnuj potencjału, jakim są interakcje z Twoimi fanami i klientami. W swoich postach nakłaniaj ich do aktywności, zadając pytania, prosząc o opinię czy jakiekolwiek inne zaangażowanie w Twoją komunikację. Nie pozostawiaj ich reakcji bez odpowiedzi, a udowodnisz w ten sposób, że traktujesz ich poważnie.

Jak sprzedawać na Instagramie?

Instagram od 2012 roku należy do Facebooka, dlatego wiele korzyści może Ci przynieść zsynchronizowanie tych kanałów sprzedaży. W tym celu warto założyć konto firmowe na Instagramie, logując się właśnie przez FB.

Sprzedaż na Instagramie może opierać się o zróżnicowane działania. Instagram, podobnie jak Facebook, daje szerokie możliwości tworzenia contentu (grafiki, zdjęcia, Insta Stories, wideo czy transmisje na żywo), umożliwia również podjęcie płatnych działań reklamowych. Istnieją jednak sposoby na prowadzenie sprzedaży w social mediach, które bardzo dobrze funkcjonują szczególnie na Instagramie.

  • Synchronizacja katalogów produktów z Facebook Shop – ta opcja pozwoli Ci zachować spójność oferty i z łatwością przechodzić klientom na stronę sklepu internetowego nie tylko z poziomu FB, ale również IG.
  • Współpraca z influencerami – ich szerokie zasięgi oraz zaufane, jakim darzą ich tysiące followersów, pomogą Ci docierać do nowych odbiorców i przekonywać ich do zakupów.
  • User Generated Content – zaangażuj swoich followersów w tworzenie treści związanych ściśle z Twoją marką lub jej produktami. Mogą być to np. zdjęcia z produktami lub formy wideo. 

Dlaczego warto zainwestować w sprzedaż na Facebooku i Instagramie?

Najpoważniejszym argumentem za rozpoczęciem sprzedaży przez kanały społecznościowe są liczby ich użytkowników. Z Instagrama codziennie korzysta ponad 1 miliard aktywnych użytkowników, natomiast na Facebooku liczba ta przekracza 2,4 miliarda. Jest to potężna grupa ludzi o różnych potrzebach, zainteresowaniach i stylach życia, do której można precyzyjnie targetować swoje sprzedażowe materiały.