Kto korzysta z social media? Statystyki i profil użytkowników kanałów Facebook i Instagram

Zanim zdecydujesz się na korzystanie z wybranego portalu społecznościowego w celach biznesowych, poznaj profil ich użytkowników i sprawdź, czy Twoi potencjalni klienci mają swoje konta na Instagramie i Facebooku. W niniejszym wpisie przedstawiamy dane demograficzne i profile użytkowników Instagrama i Facebooka w Polsce i na świecie.

Jaka jest liczba użytkowników Facebooka i Instagrama?

Z mediów społecznościowych na całym świecie korzysta już ponad 42% całej ludzkiej populacji, co daje blisko 3,5 miliarda ludzi. Przyglądając się poszczególnym kanałom social mediowym, da się zauważyć pewne różnice w ich strukturze demograficznej.

Ile jest użytkowników Facebooka na świecie?

Liczba użytkowników Facebooka na świecie przekroczyła już 2,4 miliarda aktywnych userów każdego miesiąca, natomiast dzienna liczba aktywnych fejsbukowiczów dochodzi do 1,8 miliarda. W samej Europie z Facebooka korzysta miesięcznie 385 milionów użytkowników, w Ameryce Północnej 244 miliony, natomiast w Azji liczba ta przekroczyła 1 miliard.

Użytkownicy Instagrama na świecie

Liczba aktywnych użytkowników Instagrama w ciągu jednego miesiąca przekroczyła w skali świata 1 miliard. Ważną informacją jest to, że znaczny odsetek osób korzystających z tego kanału deklaruje chęć poznawania nowych marek i produktów.

Media społecznościowe w Polsce – najważniejsze statystyki

Dane na temat użytkowników Facebooka i Instagrama w Polsce pozyskane z raportu IAB Polska pozwalają optymistycznie patrzeć na te kanały pod kątem biznesowym, a także pomagają podejmować decyzje o działaniach marketingowych w social mediach.

Social media w Polsce – Facebook

W roku 2019 z Facebooka korzystało w Polsce ponad 16 milionów osób, co stanowiło łącznie 42,3% populacji. Liczba użytkowników FB różnie rozkłada się w poszczególnych kategoriach wiekowych:

 • 13-17 lat –7,8%;
 • 18-24 lata – 21,3%
 • 25-34 lata – 27,9%;
 • 35-44 lata – 21,3%;
 • 45-54 lata – 10,8%;
 • 55-64 lata – 6,7%;
 • powyżej 65 lat – 4,2%.

W niemal każdej grupie dominują kobiety, które stanowią ogółem 53,7% użytkowników Facebooka w Polsce.

Social media w Polsce – statystyki Instagrama

Jak podaje redakcja Socialpress, w 2020 roku z Instagrama korzystało w Polsce 7,3 miliona osób. Demografia przedstawia się zupełnie inaczej niż w przypadku Facebooka. Dane za rok 2019 z raportu IAB przedstawiają się następująco:

 • 13-17 lat – 15,2%;
 • 18-24 lata – 37%;
 • 25-34 lata – 28,6%;
 • 35-44 lata – 12,9;
 • 45-54 lata – 4,1%.

Osoby powyżej tego wieku (grupy 55-64 oraz powyżej 65 lat) stanowią po około 1% użytkowników Instagrama w Polsce.

W przypadku Instagrama większa jest też dysproporcja pomiędzy kobietami (58,3% użytkowników) i mężczyznami (41,7%).

Co nam mówi struktura wiekowa?

Porównując profile użytkowników Facebooka i Instagrama, widać, że poszczególne kanały social media „starzeją się”, tzn. przypływ użytkowników w najmłodszej grupie wiekowej maleje – głównie ze względu na nowe kanały oraz obecność rodziców czy opiekunów, którzy stanowią pewne ograniczenie w swobodzie publikowania treści. Bardzo prawdopodobne jest to, że niebawem istotnym kanałem do prowadzenia komunikacji firmowej stanie się TikTok.

Demografia to nie wszystko – zwróć uwagę na styl życia

Dane demograficzne nie są niestety gwarancją tego, że Twoi potencjalni klienci korzystają z Instagrama lub Facebooka. Musisz pod uwagę wziąć również ich zainteresowania i styl życia. Może się bowiem zdarzyć, że osoby w danego środowiska nie są zainteresowane korzystaniem z tych kanałów komunikacji. Z kolei w innej grupie może być to absolutną normą.