Jak rozpocząć prowadzenie profilu firmowego w social media – 5 kroków

Prowadzenie social media dla firm może przynieść naprawdę satysfakcjonujące efekty w postaci wymiernych wyników sprzedaży, jak też niepoliczalne korzyści wizerunkowe. Warto jednak od samego początku dobrze zaplanować prowadzenie mediów społecznościowych, aby odnotowywać zauważalne efekty. Podpowiadamy, na czym skupiać się już na starcie prowadzenia firmowych kont na Instagramie i Facebooku.

Jak prowadzić fanpage na Facebooku?

Prowadzenie Facebooka firmowego to jedno z istotniejszych działań, jakie możesz podjąć dla swojego biznesu w ramach promocji i budowania wizerunku nie tylko w Internecie, ale w ogóle. Przedstawiamy 5 kroków, jak prowadzić stronę na FB.

  1. Zacznij od researchu

Dokładnie przeanalizuj działania Twojej konkurencji. Jednak nie tylko pod kątem tego, jak konkurencyjne podmiot prowadzą profil firmy na FB, ale również pod kątem tego czy działania te cieszą się popularnością u odbiorców i generują ich aktywność. Nie warto wprost kopiować działań konkurencji, ale starać się je udoskonalić.

  1. Ustal harmonogram publikacji

Jednym z największych błędów, jakie możesz popełnić od samego początku prowadzenia profilu na Facebooku, jest wrzucanie treści bez żadnego harmonogramu. Musisz przyzwyczaić swoich odbiorców do swoich schematów publikacji. W przeciwnym razie Twój content stanie się dla nich ulotny i zaczną do ignorować.

  1. Zainwestuj w content marketing

Zasięgi to jedno, ale znacznie ważniejsza jest angażująca treść. Dlatego prowadzenie strony na FB wymaga opracowywania naprawdę atrakcyjnych grafik, form wideo czy wreszcie bardzo skonkretyzowanej treści. Interakcje z obiorcami są możliwe tylko dzięki angażującej treści, a ponadto zwiększają zasięg postów.

  1. Sprawdzaj statystyki

Prowadzenie Facebooka dla firm to poniekąd metoda prób i błędów. Sprawdzaj statystyki swoich postów i twórz nowy content, podobny do tego, który zbierał dużo reakcji fanów.

  1. Prowadź płatne kampanie

Jak prowadzić fanpage bez płatnych kampanii reklamowych i robić to skutecznie? Niestety nie mamy dobrych wiadomości, ponieważ w pewnym momencie po prostu trzeba zacząć prowadzić płatne kampanie. Unikaj przycisku Promuj post, ponieważ nie daje on żadnych gwarancji skuteczności. Płatne kampanie prowadź z użyciem narzędzi Pixel Facebooka oraz Menadżer reklam.

Jak prowadzić Instagram dla firm?

Jeżeli grupa Twoich potencjalnych klientów korzysta z Instagrama, nie rezygnuj z prowadzenia firmowego konta także na tym kanale społecznościowym. Oto 5 ważnych aspektów w kontekście tego, jak prowadzić konta na Instagramie dla firm.

  1. Traktuj Instagrama poważnie

Na początku łatwo wpaść w pułapkę traktowania Instagrama jako dodatku do Facebooka. Prowadzenie konta na Instagramie w taki sposób to niestety duży błąd. Oba te portale różnią się profilem demograficznym użytkowników, jeśli zatem znajdziesz swoich potencjalnych klientów na Instagramie, traktuj ich poważnie i dostarczaj im jakościowy content.

  1. Nie kopiuj postów z Facebooka

Jak już wspomnieliśmy, użytkownicy FG i IG mają zupełnie inne preferencje. Skuteczne posty z Facebooka mogą nie sprawdzić się na Instagramie. Zatem jak prowadzić konto na Instagramie? Ogólnie rzecz biorąc – w sposób dostosowany do jego odbiorców, czyli bardziej wyluzowany i lifestyle’owy, jednak w dalszym ciągu profesjonalny.

  1. Wykorzystuj hasztagi

Instagram to kanał, na którym ważną rolę odgrywają hasztagi. Opisywanie zdjęć i grafik właściwymi hasztagami pozwoli Ci dotrzeć do znacznie szerszej grupy odbiorców, pośród których znajdziesz potencjalnych klientów.

  1. Wykorzystuj możliwości Instagrama

Ograniczenie się do publikowania aktualności na feedzie nie jest skuteczną receptą na to, jak prowadzić Instagrama. Preferencje użytkowników tego kanału zmieniają się, dlatego firmowe profile powinny stawiać dzisiaj również na Insta Stories, IGTV (dłuższe formy wideo) oraz transmisje live na Instagramie.

  1. Wysyłaj prywatne wiadomości

Direct Messeges na Instagramie mogą naprawdę pomóc w budowaniu wizerunku i zdobywaniu zaufania odbiorcy. Z ich pomocą z łatwością zbudujesz relację, poznasz lepiej odbiorcę oraz jego preferencje i potrzeby, a także zwiększysz zasięgi postów – osobom, z którymi nawiązujesz interakcję, częściej wyświetlają się Twoje posty.