Masz firmowe konto na Instagramie, ale mimo wszystko brakuje Ci interakcji ze swoimi followersami? Prawdopodobnie nie wykorzystujesz w pełni potencjału tego medium. Podpowiadamy, na czym polega używanie Insta Stories i Insta Live, a także dlaczego korzystanie z tych możliwości Instagrama jest w zasadzie koniecznością w prowadzeniu biznesowego konta.
Na czym polega Insta Story?
Co to jest Insta Story? Nic innego jak relacja, czyli efemeryczny content, dostępny jedynie przez 24 godziny od momentu opublikowania. Insta Stories pojawiły się w 2016 roku jako odpowiedź na rosnącą popularność Snapchata, platformy, na której użytkownicy mogli publikować właśnie krótkotrwałe, ulotne relacje, znikające po dobie.
Według danych opublikowanych przez Instagram:
- treści publikowane na Insta Stories konsumuje każdego dnia ponad 500 milionów użytkowników Instagrama;
- aż 4 miliony firm korzystają z reklam w relacjach;
- w grupie Facebooka, do której należy Instagram, publikowanych jest około 1 miliard relacji dziennie.
Co więcej, według tych samych danych, około połowa respondentów deklaruje, że za pośrednictwem relacji szuka inspiracji, bliżej poznaje marki oraz przechodzi na stronę www w celu dokonania zakupu.
Jak skutecznie wykorzystać Instastories?
Jak zatem widać z danych Instagrama, relacje to nie tylko sposób na zaangażowanie odbiorców, zbudowanie wizerunku marki oraz poszerzenie świadomości potencjalnych odbiorców na jej temat, ale też bezpośredni sposób na zwiększenie sprzedaży.
W tworzeniu Insta Stories pamiętaj o jednej zasadzie: The sky is the limit. Zapomnij o stockowych zdjęciach i idealnych kompozycjach fotografii. Insta Story ma być przede wszystkim spontaniczne, prawdziwe. Nie umniejsza mu niedoskonałość, bowiem dzięki temu relacja staje się naturalna. W tworzeniu Insta Stories wykorzystaj dostępny w aplikacji edytor, w którym znajdziesz naklejki, nakładki, możliwość zamieszczanie tekstu, ramki i wiele innych graficznych elementów.
Live Instagram – buduj relacje z obiorcami na żywo
Instagram Live to możliwość prowadzenia transmisji na żywo, czyli opcja podobna do tej, którą znamy z Facebooka czy YouTube’a. Jest to najlepsza możliwa recepta na bolączkę w postaci braku zaangażowania odbiorców w aktualności na Newsfeedzie.
Co więcej – Instagram poszedł o krok do przodu i umożliwia prowadzenie transmisji już nie tylko za pomocą smartfona, ale również komputera. Dzięki temu możesz prowadzić nie tylko amatorskie transmisje wideo w jakości lo-fi, ale również profesjonalne live’y z wykorzystaniem multimediów czy po prostu z możliwością zaangażowania siebie – tj. wprowadzenia gestykulacji, prezentowania produktów i wielu innych rzeczy, które możesz zrobić przed kamerą.
Warto podkreślić też fakt, że Instagram traktuje transmisje live priorytetowo. Jeżeli rozpoczniesz Instagram Live, Twoi fani zobaczą to w lewym górnym rogu jeszcze przed dostępnymi Insta Stories.
Dlaczego musisz zacząć tworzyć Insta Story i prowadzić transmisje live na Instagramie?
Wiele marek, które mają swoje biznesowe konta na Instagramie ograniczyło swoją działalność do publikowania aktualności, czyli zwykłych postów na Newsfeedzie. Takie nawyki niestety nie przynoszą pożądanych rezultatów, bowiem z biegiem czasu zmienia się preferowany sposób, w jaki użytkownicy social mediów przeglądają Instagram – relacja stała się priorytetowym rodzajem treści, od którego użytkownicy zaczynają przeglądanie Instagrama. Nierzadko w ogóle ograniczają się wyłącznie do przeglądania Insta Stories, pomijając Newsfeed.
Instagram Live w ujęciu marketingowym
Oprócz tego, że coraz więcej użytkowników Instagrama pomija aktualności zamieszczane na Newsfeedzie, to nawet jeśli tam zaglądają, są bardzo oszczędni w reagowaniu na posty. A to właśnie reakcje przyczyniają się do zwiększania zasięgów profilu. Live na Instagramie jest tymczasem najskuteczniejszym sposobem na zaangażowanie odbiorców i zbudowanie z nimi pozytywnych relacji. Prowadząc transmisje na żywo na Instagramie wykorzystasz potencjał „uzbieranych” followersów, którzy w przypadku ograniczenia się do publikowania na Newsfeedzie w większości przypadków zignorują Twoje posty.