Mem, memy, memologia – skarby social mediów

Nie wyobrażamy sobie internetu bez memów, stały się integralną częścią komunikacji w sieci. Czym jest mem i dlaczego stał się tak popularny?

Próba definicji

Memy komentują rzeczywistość i aktualne wydarzenia. Reprodukują znane nam elementy kultury, historii i życia społecznego. Memem może stać się dosłownie wszystko. Reprodukujemy i nadajemy nowe znaczenie malarskim arcydziełom, przetwarzamy charakterystyczne sceny z życia społecznego, wykorzystujemy memiczne wypowiedzi znanych osób. To tak można? „Można. Gdyby to było złe to Bóg inaczej by świat stworzył.” 😉 

Elementy dobrego mema

A teraz na poważnie, memem może stać się wszystko, jednak nie każdy mem stanie się viralowy. Mem jest oszczędny w środkach, dlatego jego elementy muszą być przemyślane i odpowiednio wyselekcjonowane. W jak najbardziej przyswajalnej, czytelnej formie musi zakodować najważniejsze informacje. Dodatkowo nie może zabraknąć elementu rozrywki, to właśnie dzięki niej zyska popularność. 

Pierwotny mem internetowy był anonimowy i służył zabawie oraz satyrze, jednak wraz z czasem, ta forma komunikacji zaczęła pojawiać się w różnych miejscach. Obecnie korzystają z niej wszyscy użytkownicy internetu i podmioty, które w nim funkcjonują: firmy, portale społecznościowe, informacyjne, influencerzy, politycy. To świetny sposób na promocję!

Memy w biznesie, jak może wykorzystać je Twoja firma?

Memy idealnie sprawdzają się w real-time marketingu. Pamiętamy, jak internet podbiły groźne laguny. Zdjęcia croissantów były multiplikowane przez kolejne sieci handlowe. Aresztowanie rapera Maty? Decathlon zareagował ekspresowo –  zdjęciem maty do ćwiczeń z podpisem „Mata przyłapana na chilloucie”. 

Dzięki takim treściom firmy pokazują, że są na bieżąco z wydarzeniami. Dzielą rzeczywistość ze swoimi odbiorcami i mówią ich językiem. To świetny sposób, by zdobyć sympatię obserwatorów. 

Pamiętaj, by przed stworzeniem mema, jasno określić jego grupę docelową, i to do niej komunikować. Nie wszyscy zachwycą się sloganem „Jakie sosiwo wariacie?”. Produkując treści, miej na uwadzę personę, do której je kierujesz. Zastanów się, co naprawdę interesuje Twoich klientów.

Memy = satyra

Obecna sytuacja geopolityczna nie napawa nas optymizmem, trudno też znaleźć sposób na rozrywkę. Z pomocą przychodzą właśnie memy. Ich twórcy celnie komentują tę nieciekawą rzeczywistość, w jakiej znajduje się świat. Dzięki satyrze jesteśmy w stanie wyśmiać agresora, wypunktować jego błędy i niedostatki. Memy zapewniają nam rozrywkę, niosą informację o bieżących wydarzeniach i pomagają nam się solidaryzować. Ze względu na ich charakter, łatwo przyswoić je osobom, które w ramach własnego well-being, muszą ograniczyć dopływ aktualnych informacji.

Na koniec zostawiamy mema, który podbił nasze serca swoją prostotą, celnością i aktualnością. 

jeja.pl