znak zodiaku

Znak zodiaku – czy naprawdę ma znaczenie?

Czy znak zodiaku może determinować jakość naszego życia? Według “zodiakar” – owszem. Astro trend rośnie w siłę, dodając social mediom odrobinę magii (jakby retusz zdjęć nie wystarczył).

Znak zodiaku, astrologia i basic witches

Astrologia od setek lat towarzyszy ludziom podczas ich duchowych podróży. Czerpanie wiedzy o świecie i jego przyszłości z układu ciał niebieskich, rozbudza zmysły i emocje wielu. Choć mogłoby się wydawać, że mamy 2022 rok i trudno dziś znaleźć magiczny element w tym na wskroś empirycznym świecie, na straży stoją basic witches.

Zodiak to odpowiednio stara koncepcja, by osnuć ją mistyczną tajemnicą. Na podstawie zodiakalnych znaków powstają popularne horoskopy, a prawdopodobnie co 5 dziewczyna na Instagramie sprawdza kosmogram potencjalnego partnera zanim go zaobserwuje (choć nie mamy badań potwierdzających tę teorię). 

Astromagia

Znak zodiaku to nie jedyny totem astro trendu. Palo santo, kryształy, kadzidła, czy pogański kalendarz związany z rytmem natury – tym zajmują się basic witches w social mediach.

W aplikacjach SM możemy znaleźć konta dotyczące tarota, wróżenia z kart. Inne całą uwagę skupiają na edukowaniu w kwestii kosmogramu, np. jak odczytać go prawidłowo. Znajdziemy też mnóstwo informacji o tym, czy wodnik i rak do siebie pasują, lub czym charakteryzuje się poszczególny znak zodiaku. Poradniki dotyczące kamieni, np. “z którym kryształem się kąpać, by wyleczyć chorą tarczycę”, również cieszą się dużą popularnością.

Często scrollując TikToka czy instagramowe reelsy, możemy trafić na nagranie “wybierz swoją kartę”. Internetowy twórca czy twórczyni wyciąga losową kartę z puli tarota i mówi, co ona oznacza i jak wpływa to na życie odbiorcy. I wiecie co? Zazwyczaj… trafia w punkt! Uprzedzamy – to nic nowego. 

Takie trendy działają dokładnie tak, jak znane nam wszystkim od dawna horoskopy lub senniki. Zazwyczaj dostarczają ogólnych i bardzo uniwersalnych informacji – dzięki temu nader łatwo jest nam się z nimi identyfikować. To trochę jak samospełniająca się przepowiednia. 

Astrobiznes 

Niektórzy postanowili przekuć astro trend na dochodowy biznes. W mediach społecznościowych możemy znaleźć mnóstwo różnych kursów, które pomogą nam “pracować z energią”, czy układać życie tak, by było zgodne z fazami księżyca (co zapewni nam wszelką pomyślność). Oprócz kursów, świetnie sprzedają się także kryształy, których magiczna moc ma pomóc nam w codzienności (każdy kamień wpływa na inną sferę życia). 

Ale ten znak zodiaku to tak na serio?

Zastanawiacie się, czy/dlaczego ludzie w to wierzą? Cóż, różne są duchowe ścieżki i nie nam to oceniać. Rozwój w sferze metafizycznej jest ważny. Jeśli ktoś wierzy, że znak zodiaku bezpośrednio wpływa na nasze życie i przesądza np. o powodzeniu jakiejś relacji – w porządku więc. Wiara to słowo klucz – ludzie od tysięcy lat próbują opisywać świat, a tam, gdzie brakuje im słów i dowodów, pojawia się transcendencja. 

PS pamiętajcie o różnicy: astronomia – nauka o kosmosie, astrologia – wróżbiarstwo.