Instagram działa już dwanaście lat, od ponad dekady więc możemy zasypywać naszych znajomych zdjęciami swojej twarzy, obiadów, wakacyjnych miejscówek i czegokolwiek chcemy. Na przestrzeni lat aplikacja zdecydowanie poszerzyła wachlarz swoich możliwości, znasz je wszystkie?
Zdjęcia – feed
Na początku był… kwadrat. Instagram na początku umożliwiał publikowanie tylko zdjęć, w kultowym już formacie 1:1. Zdjęć początkowo nie dało się w żaden sposób edytować. Obecnie w aplikacji:
- możemy publikować fotografie w różnym formacie – 1080×1080, 1080×1350, 1080×608,
- Instagram udostępnia prosty edytor, dzięki któremu tuż przed publikacją możemy “poprawić” fotografie (np. wykadrować je, nałożyć filtr, zmienić jasność i kontrast); istnieją różne aplikacje do edycji zdjęć, np. Lightroom, w którym można korzystać z gotowych presetów, zobacz tutorial jak to robić.
- w jednym poście może znajdować się aż 10 zdjęć za sprawą “karuzeli”
- oprócz lajków i komentarzy, możemy też zapisać post, by potem do niego wrócić.
- treść postu może zawierać maksymalnie 2200 znaków (zzs oraz emoji).
- od niedawna istnieje opcja przypięcia trzech publikacji na profilu – niezależnie od daty dodania, zawsze będą wyświetlać się na górze feedu.
Filmy – feed i Instagram TV
Aplikacja postanowiła pójść o krok dalej i umożliwić swoim użytkownikom publikację filmów. Można je wrzucić jako post, nagranie będzie wyświetlać się na naszym głównym feedzie. Przez jakiś czas funkcjonowało też “Instagram TV”, to odpowiednik YouTuba. Obecnie opcja jest już niedostępna, jednak publikacje zostały, można je znaleźć w zakładce dedykowanej Reelsom.
Reels
Rolki podbiły Instagram. Te krótkie treści audiowizualne są obecnie najpopularniejszym formą komunikacji w aplikacji. Inspiracją do powstania tej funkcji był niewątpliwie TikTok. Garść informacji o Instagram Reels:
- mają format 9:16,
- maksymalna długość ich trwania to teraz 90 sekund,
- Instagram umożliwia tworzenie rolek i ich montaż za pomocą prostego edytora, można w nim m.in. zmienić prędkość nagrania, ustawić czasomierz, który odmierza czas trwania konkretnej części filmu, czy podłożyć muzykę z dostępnej w aplikacji, ogromnej biblioteki utworów; oprócz Instagrama istnieją też inne aplikacje, które umożliwiają edycję filmików, w tym artykule polecamy dwa darmowe programy,
- Reelsy mają dedykowaną zakładkę w profilu, można je też publikować na głównym feedzie,
- można je remiksować – gdy zobaczysz rolkę, która Cię zainteresuje, zainspiruje lub zachęci do dyskusji, możesz dograć swoją wersję w aplikacji i opublikować na swoim profilu.
Instagram Stories
Sukces Snapchata przyczynił się do powstania nowej opcji na instagramie – popularnych Stories. Efemeryczne treści to popularny sposób komunikacji w aplikacji. Dzięki nim możemy np. na bieżąco relacjonować to, co obecnie robimy. Stories na Instagramie:
- maksymalna ilość kafelków opublikowanych w ciągu 24h to 100,
- Stories znikają po dobie od publikacji, jednak można je zapisać w “wyróżnionych”,
- jedna wyróżniona relacja może zawierać 100 kafelków,
- wszystkie Stories dostępne są w “zarchiwizowane”,
- relacje to świetna opcja, by: udostępnić swój nowy post, podzielić się linkiem np. do bloga, artykułu, produktu, czy zrepostować swoje oznaczenie,
- czas trwania jednego kafelka to 15 sekund,
- w Stories możesz przeprowadzić ankietę, zrobić Quiz, zameldować się, polecić produkt, czy udostępnić zbiórkę,
- format relacji to 9:16.
Filtry
Na oddzielne opracowanie zasługują instagramowe filtry. To opcja, którą można wykorzystać w Stories, Reelsach, zdjęciach na feedzie i filmikach. Ich mnogość może przytłaczać, ale warto dokładnie przejrzeć bibliotekę. W trendzie są też nakładki, które są prostymi grami, np. “którą księżniczką jesteś” lub “zgadnij co to za kraj”. Więcej o instagramowych filtrach pisaliśmy w tym artykule.
Katalog, przewodnik
Instagram umożliwia też opcję stworzenia katalogu. To świetna opcja, by ująć w nim wszystkie produkty pojawiające się w postach lub polecić miejsca np. z jednego wyjazdu. Katalog to także miejsce na poradnik i tutorial, chętnie korzystają z tej opcji instagramowi edukatorzy.
Sklep
Jeśli oferujesz sprzedaż jakichś produktów na biznesowym profilu, możesz w łatwy sposób oznaczyć je na zdjęciach. To wygodna opcja zarówno dla firmy, jak i dla użytkowników. Instagramowy “sklep” świetnie sprawdzi się w przypadku np. marki odzieżowej, beauty etc.
Instagram – możesz dodać coś od siebie
To medium społecznościowe, które modyfikują nie tylko jego twórcy, ale też użytkownicy. Możesz dodać do ogólnodostępnej biblioteki np. własny filtr lub naklejkę/gifa. To opcja dla kreatywnych twórców oraz firm. Osobisty gif danej marki dostępny dla wszystkich użytkowników? To brzmi jak… booster rozpoznawalności!
Instagram to aplikacja pełna możliwości. Jest świetną rozrywką, ale też narzędziem biznesowym. Trudno wyobrazić sobie dzisiejsze media społecznościowe właśnie bez niego. Zastanawiasz się, jak skutecznie prowadzić profil na Instagramie, by stał się wizytówką Twojej firmy? Odezwij się do nas, wspólnie zadbamy o Twoją komunikację!