Presety – gdzie znaleźć darmowe presety oraz jak ich używać?

Jak zadbać o swój instagramowy feed, by był atrakcyjny dla odbiorców? W jaki sposób edytować zdjęcia, by wpisywały się w trendy? Z pomocą przychodzą darmowe presety!

Presety, co to jest?

Jakiś czas temu polecaliśmy Wam 5 najciekawszych jesiennych presetów. W tamtym artykule wyjaśniliśmy, czym jest preset i dlaczego warto ich używać. W telegraficznym skrócie: presety to magiczne filtry do zdjęć, dzięki którym Twój feed stanie się oszałamiająco trendy! 

Na rynku non stop pojawiają się nowe paczki presetów, stworzone przez fotografów, grafików i… influencerów! Presety to tajna broń, dzięki nim feedy są spójne i atrakcyjne wizualne, nic dziwnego, że jest na nie duży popyt. 

Darmowe presety na instagram

Oczywiście na rynku pojawiły się też darmowe presety, dzięki którym możecie w domowym zaciszu, zupełnie bezpłatnie i w prosty sposób stworzyć piękne zdjęcia. Oto 3 sprawdzone przez nas strony, na których je znajdziecie:

  • Nate photographic – znajdziecie tu paczkę 10 bazowych presetów, które uatrakcyjnią Wasze fotki.
  • Look filter – możecie pobrać 12 różnych presetów, wszystkie są trendy, a w dodatku nie musicie zostawiać na stronie żadnego maila!
  • Free preset – w tej witrynie również znajdziecie kilka perełek, które dostępne są zupełnie za darmo.

Lightroom – darmowy program od Adobe

Lightroom to wersja mobilna programu Adobe. Możecie ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play i AppStore. Aplikacja ma dodatkowe opcje, które dostępne są w ramach płatnej subskrypcji, jednak darmowa wersja jest zupełnie wystarczająca. To w niej skutecznie użyjecie presetów i nadacie swoim zdjęciom nową jakość! 

Lightroom ma naprawdę dużo opcji, łatwo się w nich zgubić. Zmieniając krzywe, balans bieli, ekspozycję, światło i inne parametry, możecie uzyskać sztuczny efekt, który ostatecznie, mimo poświęconego czasu, będzie wyglądać kiepsko. Dzięki presetom unikniecie nienaturalnej obróbki zdjęć – są uniwersalne i stworzone tak, by wydobyć i podkręcić piękno fotografii, a nie całkowicie ją zmienić. Ważne, by presety dostępne były w formacie DNG – jest dostosowany do mobilnej aplikacji. 

Tutorial – jak zainstalować i używać darmowych presetów podczas obróbki zdjęć w Lightroomie

Jeśli zainstalowaliście już aplikację, czas przejść do działania! Pobrane presety należy wypakować do katalogu w telefonie. Aplikacja powinna automatycznie wyświetlić w propozycjach pliki DNG.

Wybierz zdjęcie, które chcesz edytować, a następnie….

Wybierz zdjęcie, które chcesz edytować, a następnie….

Proste, prawda? Oto efekt finalny:

Voila! Zdjęcie idealne na Instagrama! W naszym tutorialu użyliśmy presetu z Free preset. Używanie gotowych filtrów, to świetna opcja, by niskobudżetowo zadbać o swoje social media. Czy sprawdzi się w przypadku firm? Raczej nie, te wymagają profesjonalnego podejścia, szerzej pisaliśmy o tym tutaj.