Audience development, a Twoja firma

Specjalizujemy się w budowaniu wizerunku marek w social mediach. Robimy to po to, by wokół konkretnej firmy, gromadziła się zainteresowana społeczność, a grono stałych odbiorców nieustannie się zwiększało. Dzięki tym zabiegom marka zyskuje zaufanie publiczności. Profesjonalnie to “audience development”.

Audience development – podstawy

Ten angielski termin, to nic innego, jak rozwijanie społeczności gromadzącej się wokół danej marki. Audience development skupia się na takich działaniach, które zwiększają grono odbiorców treści i ich zaangażowanie.

Nie wystarczy większa ilość lajków pod postami – audience development polega na budowaniu długotrwałych relacji z odbiorcami, które realnie wpływają na postrzeganie i świadomość marki wśród klientów. To złożona strategia, której nie wystarczą szybkie “skoki” zainteresowania, powodowane dobrze skonstruowaną, płatną reklamą, należy sprawić, by odbiorca chciał w przyszłości zobaczyć więcej treści i związał się z marką.

Nieco praktyki – jak rozwijać społeczność? 

Najtrudniejszą kwestią w audience development jest… cierpliwość. Realne zmiany można zauważyć dopiero po kilku, kilkunastu miesiącach konsekwentnego realizowania wcześniej ustalonej strategii. Dlaczego tak się dzieje? W social mediach, jak w życiu – na zaufanie trzeba zapracować. 

Aby odbiorca chciał zostać z nami na dłużej, musimy zaoferować mu wartościowe treści. Sprawić, by miał ochotę nas wysłuchać i śledzić nasze kroki, to bardzo ważne. Niezależnie od tego, jaką obraliśmy strategię i na jakiej tematyce chcemy skupić się w naszej komunikacji, ważne, by były one dopracowane i przemyślane. Angażujące mogą być publikacje:

  • poradnikowe
  • lifestylowe
  • branżowe
  • dotyczące produktów
  • o firmie, jej misji i celach
  • o pracownikach firmy (eksperci, specjaliści, wszyscy, którzy są jej nieodłączną częścią)

Pomysłów jest nieskończenie wiele, jednak nie da się wykorzystać ich wszystkich. Podczas budowania strategii (informacje na temat strategii komunikacyjnej znajdziesz tutaj), zastanów się do kogo chcesz kierować te treści, dostosuj ich język i tematykę właśnie do odbiorcy. Postaw się na miejscu adresata – jakie treści byłyby dla Ciebie tak atrakcyjne, by zaobserwować profil/stronę i regularnie do nich wracać? Pamiętaj, że to właśnie obserwator jest kluczową postacią – tylko content skrojony na jego potrzeby pomoże Ci w rozwoju firmy. 

Audience development – a komu to potrzebne?

Czy budowanie długotrwałych relacji z klientami sprawdzi się w każdym biznesie? Prawie tak. Niewiele jest marek, którym nie zależy na zaufania wśród odbiorców. Na myśl przychodzą nam jedynie azjatyckie serwisy sprzedażowo-dropshipping’owe, i nikomu nie polecamy brać z nich przykładu. 

Trzeba pamiętać, że rozwijanie zaangażowanej społeczności wokół marki, to czasochłonne zajęcie wymagające pracy. Jesteśmy jednak pewni, że ten wysiłek zaowocuje rozwojem Twojej firmy!