Strategia komunikacji w social mediach

Aby działania Twojej marki w social mediach przynosiły oczekiwane efekty, ale też mogły być mierzalne i weryfikowane pod kątem skuteczności, nie mogą być dziełem przypadkowego, chaotycznego publikowania różnych treści. Tylko dzięki skrzętnie opracowanej strategii komunikacji, możliwe jest osiąganie biznesowych celów i budowanie wokół marki społeczności, która będzie ją współtworzyć. Podpowiadamy, jak skutecznie ułożyć strategię komunikacji marki w mediach społecznościowych.

Określ, w którym miejscu jesteś

Realizujesz już działania w social media? Próbowałeś prowadzić je samodzielnie? A może robiła to już dla Ciebie jakaś agencja? Na początku zawsze oceń, jak do tej pory wyglądała Twoja komunikacja w mediach społecznościowych.

Co sprawdzić w czasie audytu strategii komunikacji?

  • Oceń, jak klienci Twojej marki reagują na publikowane treści. Czy ograniczają się do kliknięcia „like”, czy komentują i udostępniają treści, a może klikają w oferty i dokonują zakupów?
  • Sprawdź, czy klienci Twojej marki korzystają z kanału, w którym komunikujesz. Może się okazać na przykład, że nie ma ich na Facebooku i warto większość działań przenieść na Instagram?
  • Dokładnie przeanalizuj swoje komunikaty. Czy rzeczywiście trafiały do odbiorców, czy nakłaniały do podejmowania przez nich działań, na których Ci zależało?

Określ personę, do której mówisz

Ten temat znajdziesz też w innych naszych wpisach na temat komunikacji marki w mediach społecznościowych. Jeśli poznasz swoich klientów, odbiorców marki, będziesz wiedzieć, jakie wyznają wartości, jaki sposób komunikacji do nich przemawia, co ich motywuje do dokonywania zakupów, jakie mają zainteresowania.

Określenie persony jest jednym z pierwszych kroków  w kierunku opracowania skutecznej strategii komunikacyjnej, wszak trudno komunikować społeczności skupionej wokół marki, kiedy nie zna się jej preferencji co do sposobu, metody komunikowania czy konkretnego kanału komunikacji.

Ustal swoje cele

Trudno jest dojść do celu, idąc przed siebie i bez bliższego określenia kierunku. Komunikacja marki w mediach społecznościowych jest procesem, który powinien zakańczać się osiąganiem kolejnych celów. Komunikacja w social media może przynieść naprawdę zróżnicowane efekty, jednak na początku należy je określić i podjąć odpowiednie działania, które pozwolą je osiągnąć. Komunikowanie w mediach społecznościowych może Ci pomóc w:

  • zwiększaniu widoczności swoich postów;
  • sprzedaży produktów i usług;
  • poszerzaniu wśród potencjalnych klientów świadomości o obecności marki na rynku;
  • budowaniu swojej pozycji eksperta;
  • budowaniu społeczności wokół marki.

Określ, kim jest Twoja marka

Każda marka ma osobowość. Jedna jest młodą, ambitną i nieco szaloną dziewczyną, inna – statecznym starszym panem. Nadanie Twojej marce w social mediowej komunikacji konkretnej osobowości powinno być podyktowane profilem odbiorców – jeśli będą zbliżone, wówczas klientom łatwiej będzie wchodzić w interakcje z marką, co z kolei przełoży się na zbudowanie wokół niej społeczności.

Podejmij konkretne działania

Określenie konkretnych celów komunikacji ułatwi dobór działań, jakie powinno się podjąć, aby je zrealizować. Social mediowe możliwości są naprawdę szerokie, a wykorzystanie poszczególnych w skrzętnie opracowanej komunikacji, da możliwość mierzenia efektów i wyciągania konstruktywnych wniosków.