Blog firmowy – warto go prowadzić?

Masz własną firmę i dedykowaną jej stronę internetową? Warto to wykorzystać i stworzyć blog firmowy! Po co? Zapraszamy do lektury!

Blog firmowy jako element strategii komunikacyjnej

Pamiętasz, jak pisaliśmy o tym, dlaczego strategia komunikacyjna jest ważna w social mediach? Blog firmowy może być jej elementem! Ważne, by aktywować wiele kanałów, dzięki którym uda się poszerzyć świadomość marki i w różnej formie dotrzeć do grupy docelowej. Dobrze zredagowany, ciekawy blog to świetne narzędzie do budowania pozytywnego wizerunku firmy. Nie sposób zapomnieć o wartości bloga w kontekście pozycjonowania stron! Dzięki treściom blogowym konstruowanym pod SEO, Twój blog firmowy wyniesie witrynę na samą górę wyszukiwarki Google.

Jakie treści powinny pojawić się na blogu firmowym?

Na pytanie z nagłówka odpowiemy – wysokiej jakości i aktualne! Nie ma jednego klucza, który zapewni sukces bloga firmowego, są jednak podstawy, o które należy zadbać zawsze. Przemyślane, zgodne z aktualnym stanem wiedzy, wysokiej jakości treści, będą atrakcyjne nie tylko dla odbiorców, ale też dla algorytmów wyszukiwarki. 

Blog firmowy może prezentować kulisy działań marki – relacje z wydarzeń, targów, a może making-offy prac nad nowym produktem? Publikując treści na blogu firmowym, można przybliżyć idee, wartości, które przyświecają marce w działaniu. Dzieląc się swoim know-how, profesjonaliści, a wraz z nimi firma, wzmocnią pozycję eksperta w branży. Zamiast podążać za trendami, Twoja marka może je ustalać – właśnie na blogu firmowym!

A są na to wszystko dowody?!

Oczywiście! Znacie Nicole Sochacki-Wójcicka, aka Mama Ginekolog? Zaczynała właśnie od bloga! Na swojej stronie dzieliła się specjalistyczną wiedzą z zakresu ginekologii i położnictwa ze swoimi czytelniczkami, a treści lifestylowe pojawiały się na jej Instagramie. Dziś strona Mamy Ginekolog to popularny portal i sklep. Oprócz prozdrowotnych, specjalistycznych treści blogowych, pojawiają się tam produkty użytku codziennego (ubrania, gadżety, książki) i akcesoria medyczne (np. segregatory dla kobiet w ciąży). W oparciu o blog, zbudowano świetnie prosperujące przedsiębiorstwo, które z roku na rok osiąga coraz większe, milionowe dochody.

Treści dotyczące zdrowia i medycyny pojawiają się też na stronach aptek, w zakładkach “blog”. Dzięki temu zainteresowani danym problemem mogą od razu kupić remedium na swoje dolegliwości. To świetna opcja na polecanie własnych produktów.

Blog firmowy tylko dla branży medycznej?

Nic bardziej mylnego! Blog firmowy to także miejsce na rozbudowane objętościowo treści, które nie zmieszczą się np. na instagramowym wallu. Oto kilka pomysłów i ich realizacje: 

  • case study – to super materiał na wpis, zobacz na Rocket Media
  • recenzja i komentarz – nie ograniczaj się w ilości znaków, niech przykładem będzie Zwierz Popkulturalny
  • tutorial z zastosowaniem nowego produktu – nasz ostatni, (choć nie reklamuje produktu firmy) cieszy się sporym zainteresowaniem – tutorial o używaniu darmowych presetów
  • odpowiedzi na pytania klientów – są takie kwestie, które często powtarzają się w wiadomościach od konsumentów, odpowiedz na nie we wpisie (lub cyklu)

Oprócz tego, że na blogu firmowym możesz publikować praktycznie nieograniczone treści, możesz je też “ubrać” wizualnie i dostosować swojej marki. Font, kolory, grafiki – wszystko tak, by było spójne z identyfikacją wizualną. Publikując na własnym blogu, należy pamiętać o tym, by treści były przyjazne użytkownikowi – wysoki wskaźnik user experience to święty grall marketerów. 

Wyjdź naprzeciw oczekiwaniom odbiorców – zbuduj pozycję eksperta branży i zyskaj zaufanie. Blog firmowy to świetna opcja komunikacji, przestrzeń, którą stworzysz na swoich zasadach.