Jakie są zadania agencji social media?

W ostatnim artykule pisaliśmy o tym, czy warto współpracować z agencją social media, tym razem skupmy się na jej konkretnych zadaniach. 

Temat jest dość szeroki i choć moglibyśmy skwitować go lakonicznym “to zależy”, postanowiliśmy pochylić się nad sprawą. Oferty agencji social mediowych naturalnie różnią się od siebie. W inny sposób realizują powierzone zadania i kładą nacisk na różne aspekty. Nie skupiając się jednak na formie realizacji, można stworzyć uniwersalny, podstawowy “pakiet zadań agencyjnych”

 1. Strategia komunikacji marki

Na początku współpracy agencja social media powinna przedstawić marce plan, na którym opierać się będą dalsze działania. Tym planem jest właśnie strategia komunikacji. Określa się w niej kluczowe elementy, m.in.:

 • grupa docelowa,
 • język komunikacji,
 • charakter postów,
 • kanały, którymi agencja będzie się opiekować,
 • identyfikacja wizualna,
 • nadrzędne cele, które ma zrealizować.

Więcej informacji o strategii komunikacyjnej znajdziesz tutaj

 1. Tworzenie treści 

Agencja social media jest odpowiedzialna za tworzenie treści na wskazane w umowie kanały. To nic innego, jak realizacja wcześniej ustalonej strategii. Content na social media to nie tylko posty, wpisy blogowe, czy popularne Stories. Nasza agencja w ramach działań dodatkowych oferuje np.  ebooki promocyjne, prowadzenie live’ów, podcasty, czy produktowe sesje zdjęciowe. 

Wszystkie materiały tworzone przez agencję social media powinny być oryginalne i (najlepiej) kreatywne. Ważne też, by specjaliści śledzili trendy, dzięki temu Twoje profile będą “na czasie”. 

Zakres działań w kwestii tworzenia treści wskazany jest w umowie. Przed wyborem konkretnej firmy, warto zrobić gruntowny research i porównać oferty kilku agencji

 1. Moderacja profili 

Content tworzony jest dla odbiorców, więc ich feedback to kluczowa sprawa – ważne, by mieć rękę na pulsie. Po publikacji treści agencja social media powinna moderować ich odbiór.

Komentarze, wzmianki, dyskusje, a czasem nawet skrzynka odbiorcza – nad tym czuwają specjaliści. Pamiętaj, że każdy użytkownik internetu jest jednocześnie adresatem i nadawcą, w skutecznej komunikacji nie można lekceważyć tego faktu. 

Dzięki szybkim i kreatywnym reakcjom na zdanie odbiorcy, Twoja firma może bardzo wiele zyskać. Uważna moderacja to też zarządzanie kryzysem, czyli jeden z kluczowych elementów budowania wizerunku w sieci. O tym, jak sprawnie moderować i prowadzić dyskusję pisaliśmy w tym artykule.

Te trzy zadania, to minimum, które oferują agencje social media. Większość z nich jednak poszerza swoje kompetencje, a wraz z nimi – oferty. Frank & Greg realizuje m.in.:

 • kampanie płatne

Social media organiczne to fundament Twojej firmy w sieci. Warto jednak rozważyć korzystanie z kampanii płatnych. Zdecydowanie zwiększą zasięg, a to bezpośrednio przełoży się na wzrost wyników sprzedażowych.

 • współprace influencerskie

Podstawą tego sposobu promocji jest dokładny research i dopasowanie influencerów do danej marki. Właśnie dzięki dobrym, w pełni świadomym wyborom influencera profile Twojej firmy zwiększą zasięg, a Twoje produkty zyskają nowych odbiorców.

Oczywistym jest,  że agencje social media realizują zadania w różny sposób. Niektóre specjalizują się tylko w jednym aspekcie, często traktując inne po macoszemu. Nacisk kładziony jest np. na.: krótkie treści audiowizualne (Reels, TikTok, YouTube), dobry copywriting, influencer marketing albo key visual. Naszym zdaniem udana komunikacja, to ta kompleksowa. 

Ustalanie priorytetów (m.in. głównych kanałów i form komunikacji) jest ważne, ale nie oznacza lekceważenia innych elementów. Dzięki holistycznemu podejściu, szybciej osiąga się założone cele. Dbałość o szczegóły i rozwój na wielu płaszczyznach to klucz do sukcesu wizerunkowego, a co za tym idzie, sukcesu sprzedażowego.